A vád szerint több elkövető ismeretlen maradt

MTV-székház ostroma: néhány részlet, hogy a 39 vádlott pontosan mit csinált

Az ügyész által ismertetett vád szerint a Magyar Televízió (MTV) székházának 2006 szeptemberében történt ostromát követő nyomozás során több, a rendbontásban részt vevő személy ismeretlen maradt; az sem derült ki, ki kezdte el dobálni az épületet - hangzott el a 39 vádlott ellen, a Pesti Központi Kerületi Bíróságon indult büntetőperben kedden.

2008.05.27 12:24MTI

A védők szerint az ügyészség több olyan közismert tényt rögzített a vádiratban, amelyek nem köthetők a vádlottakhoz. A közérdekű üzem működésének megzavarása és más bűncselekmények miatt indult ügyben a vádhatóság képviselője felidézte: 2006. szeptember 18-án, 21 óra 45 perc körül jelent meg Toroczkai László és Takács András mintegy harminc-negyven Kossuth téri tüntető kíséretében az MTV székházánál, hogy petíciójukat átadják és azt a köztelevízió élő műsorában felolvassák. Amikor nem jártak eredménnyel, Toroczkai és Takács pénzérmét dobott fel, melyikük menjen vissza segítséget hívni a Kossuth térre, a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök balatonőszödi beszéde ellen tüntetőkhöz.

Végül Toroczkai ment vissza. A vádirat alapján 22 óra 5 perckor érkezett meg a székházhoz az első rendőri egység. A rendőröket, a székház bejáratát ismeretlenek kezdték el dobálni, és ismeretlen maradt az is, aki a tömegből azt kiabálta: nem tárgyalni kell, hanem az épületet el kell foglalni. A tárgyalóteremben a vádlottak a vádirat ismertetését többször derültséggel fogadták, például akkor, amikor az ügyész arról beszélt, hogy a rendőrök több kísérletet tettek a székház védelmére, ami a vádhatóság képviselője szerint nem vezetett eredményre. A rendbontók folyamatosan dobálták az épületet különböző tárgyakkal és Molotov-koktéllal. Az így keletkezett tüzet a rendőrök és a televízió dolgozói eloltották - tette hozzá az ügyész. Szólt arról is, hogy több tüntető nem engedte az épület környékén felgyújtott autók közelébe a tűzoltókat. A kocsik megrongálói, felgyújtói közül ugyancsak többen ismeretlenek maradtak.

"A televízió épületének elfoglalását célzó, gyújtogatással és az épületet védő személyek elleni kitartó támadással megvalósuló tömegzavargás a távközlési üzem működését az azt üzemeltető személyek megfélemlítésén keresztül jelentős mértékben megzavarta" - fogalmazott az ügyész, felidézve, hogy emiatt a televízió vezetői megszakították az adást.

A rendbontók az arhívumba is bejutottak, és kazettákat, szalagokat dobáltak a rendőrök felé. Tettüket akkor hagyták abba, amikor valaki a következőt kiáltotta: "ez nem Gyurcsány, hanem a magyar nép tulajdona" - idézte fel az ügyész. A vádirat alapján a székház úgynevezett 5-ös helyiségébe nem sokkal egy óra után jutottak be a behatolók. Ott irodai eszközöket, éghető anyagokat gyűjtöttek össze és lobbantottak lángra - a tüzet a tűzoltók nem sokkal később eloltották.

Ugyancsak ebben az időben a rendőrök az aulában visszavonultak; a tüntetők nagyobb tömegben ekkor jutottak be az épületbe. Az ügyészség összesítése szerint a rendbontók összességében több mint 29 millió forint kárt okoztak a Magyar Televízió Zrt.-nek. A vádirat tételesen taglalja, hogy a 39 vádlott -, akik közül néhánynak az ügyét távollétük miatt ideiglenesen elkülönítették - pontosan mit csinált. Rögzíti például, hogy Goró Oszkár -, aki a XV. kerületi önkormányzat honlapja szerint a Fidesz-KDNP helyi önkormányzati képviselője - mintegy hét alkalommal dobált kővel, míg Ekrem Kemál György műanyag palackkal.

Ugyancsak rögzíti a vádirat, hogy az épületbe bejutottak közül többen a televízió büféjében rongáltak, a vádlottak egyike pedig egy üdítőt is elvett és elfogyasztott - a vádlottak körében ez derültséget keltett. A 2006. szeptember 19-re virradóra történt tömegjelenettel kapcsolatban az MTI aznap 4 óra 5 perckor jelentette, hogy a székházban újra a rendőrök a helyzet urai. A védők a vádirat elhangzását követően többek között azt kifogásolták, hogy aránytalanul sok bizonyítási indítványt terjesztett elő a vádhatóság, aránytalanul sok tanút kívánnak meghallgatni olyan közismert tényekre vonatkozóan, amelyek nem köthetőek közvetlenül a vádlottakhoz.

Több védő utalt arra, hogy maga a vádirat is több ponton rögzíti: egyes cselekmények elkövetői ismeretlenek maradtak. A per szerdán folytatódik, a bírósági tájékoztatás alapján a jövőben egy-egy tárgyaláson hat-hat vádlottat hallgatnak majd meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.