Karácsonyi shoppingolás biztonságosan

Symantec: Óvakodjunk az átverésektől az ünnepek alatt is

Egyre többen keresnek fel az internetes oldalakat annak reményében, hogy olcsóbban találnak karácsonyi ajándékokat.

2009.12.08 08:43Symantec

Az áruházi eladások várhatóan nem nőnek a tavalyihoz képest, az online vásárlás azonban valószínűleg népszerűbb lesz az ünnepek alatt*, mint tavaly. Az elmúlt két évben átlagosan minden ötödik online vásárló esett áldozatául netes bűnözőknek. Az internetes bűnözés tehát létezik és nem csak a számítógépünket teheti tönkre, hanem pénzt csalhatnak ki tőlünk, vagy akár a személyazonosságunkkal is visszaélhetnek.

A MarkMonitor és a Symantec közös felmérése szerint a webshopok 24 százaléka nagy valószínűséggel hamisított vagy lopott árut is kínál. A “dizájn táska” (designer handbags) kereső-kifejezésre kapott találatok 67 százaléka például nagy valószínűséggel nem jogtiszta árut próbál értékesíteni.

A Symantec megfigyelései szerint a hálaadás, karácsony és az újév közeledtével megnő az ünnepi témájú levélszemét mennyisége is. A spam nemcsak bosszantó dolog, de kártékony szoftverek vagy adathalász támadás közvetítője is lehet.

A Symanec szakmai csapata a nap 24 órájában nyomoz a netes bűnözők után, legyenek azok bárhol a világon. A team rengeteg érdekes, a netes bűncselekményekkel kapcsolatos információval szolgál.

- Nem fizetős találati lista:

o A webáruházak 24 százaléka nagy valószínűséggel hamisított vagy lopott árut is kínál, legjellemzőbb a kalóz digitális tartalmak értékesítése
o A “dizájn táska” (designer handbags) keresőkifejezésre kapott találatok 67 százaléka nagy valószínűséggel hamisított vagy lopott árut kínál
o Az “ingyen zene” (free music) keresőkifejezésre kapott találatok fele nagy valószínűséggel kalóz tartalmakat kínál
o Dizájner táskát veszélyesebb keresni a neten mint dizájner cipőt
o Ha zenét vagy filmet keresünk és a keresési kifejezések között szerepel az “ingyen” (free) kifejezés, akkor exponenciálisan megnövekszik annak a lehetősége, hogy kalóz tartalmakat kínáló oldalak jelennek meg a találati listánkon

Fizetős találatok:

o Ha egy fogyasztási cikk nevét írjuk be a keresőbe, átlagosan a fizetős találatok 17 százaléka olyan oldal, ahol hamisított vagy lopott árut kínálnak
o Ha egy fogyasztási cikk neve mellé még az “olcsó” (cheap) “leárazás” (discount ) vagy “nagykereskedelmi ár” (wholesale) szavakat a írjuk be a keresőbe, átlagosan a fizetős találatok 19 százaléka olyan oldal, ahol hamisított vagy lopott árut kínálnak
o A “dizájn táska” (designer handbags) és a “dizájn cipő” (designer shoes) keresőkifejezésre kapott találatok 27 százaléka nagy valószínűséggel hamisított árut kínál

o A “dizájn cipő” (designer shoes) keresőkifejezésre kapott találatok 13 százaléka nagy valószínűséggel hamisított árut kínál, ez az arány 15 százalékra nő, ha a keresőbe még az “olcsó”, “leárazás”, vagy a “nagykereskereskedelmi ár” kifejezéseket is beírjuk
o Kedvezményesen akar Wii Fit konzolt vagy iPod-ot vásárolni? Ha a keresési kifejezés mellé az “olcsó,” “diszkont,” vagy a “nagykereskedelmi ár” kifejezések valamelyikét is beírjuk, 10-16 százalékkal nő annak a lehetősége, hogy veszélyes oldalakra mutató linkek jelennek meg a találati listánkon.

Vizsgálati módszer:

- 2008. ezer leggyakoribb kereséséből választottak ki húszat
- A vizsgálatban organikus keresésre a Google, a Yahoo! és az AllTheWeb keresőket használták; fizetősre pedig a Google-t, a Yahoo!-t és a Binget.
- A fizetős találatok közül 583, az organikus találatok közül 100 egyedi oldalt elemeztek
- A weboldalakat kereskedelmi illetve nem-kereskedelmi oldalakként osztályozták
- A kereskedelmi oldalakat ezen belül a következő címkék valamelyike alá sorolták: nagyon gyanús, törvényes viszonteladó, hivatalos weboldal, árukereső oldal, ismeretlen

* A Forrester Research legutóbbi felmérése szerint idén karácsonykor az áruházi eladások várhatóan nem nőnek a tavalyihoz képest, az online vásárlás azonban valószínűleg népszerűbb lesz az ünnepek alatt. (Forrester, amerikai online kiskereskedelmi előrejelzés, 2009)

Tanácsok:

– Ne nyissuk meg a gyanús e-maileket és csatolmányokat!
– Ne válaszoljunk a személyes információt kérő e-mailre!
– Használjunk jó hírű gyártótól származó és jó hírű csatornán át beszerzett, napra kész védelmi megoldást!
– Ha egy alkalmazás internetes hozzáférésének engedélyezéséről vagy elutasításáról kell dönteni, mindig az elutasítást válassza, kivéve, ha tökéletesen biztos abban, hogy az elérendő hely valódi és biztonságos!
– Ha vezeték nélküli hálózatot használ, védje azt jelszóval, és ne engedje meg, hogy ismeretlen számítógépek hozzáférjenek otthoni hálózatához!
– Betűk és számok keverékéből álló, rendszeresen megváltoztatott, erős jelszavakat használjunk!
– Ne adjuk meg bankkártyánk adatait nem védett webhelyen! Ellenőrizzük, hogy a böngészőben a címsor https://-sel kezdődik, és a képernyő jobb alsó sarkában látható-e a lakat!
– Használjunk webhelyminősítő szolgáltatást, ami az adott webhely felkeresése előtt tájékoztat arról, hogy az veszélyes lehet-e!
– A banki és hitelkártya-kimutatásokat rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincs-e rajtuk gyanús tranzakció!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.