Vakbél és az okostelefon

Okostelefonnal gyorsan diagnosztizálható az akut vakbélgyulladás

A radiológusok egy speciális szoftverrel felszerelt okos telefon segítségével akár távolról is pontosan diagnosztizálhatják az akut vakbélgyulladást - állítja egy, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság éves gyűlésén ismertetett tanulmány.

2009.12.03 14:43medipress.hu

A cél az, hogy növeljük a diagnózis felállításának sebességét és pontosságát, továbbá hogy javítsuk a különböző orvosok közötti kommunikációt” – mondta el a tanulmány vezető szerzője, Dr. Asim F. Choudhri, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem neuroradiológus szakorvosa. „Ha korábban fel tudjuk állítani a diagnózist, a sebészeti műtő és annak személyzete már készen állhat, mire maga a sebész megvizsgálja a beteget.”

A vakbélgyulladás, pontosabban a féregnyúlvány gyulladása a szerv sürgős sebészi eltávolítását teszi szükségessé. Ha a diagnózis és/vagy a kezelés késik, a gyulladt féregnyúlvány perforál és a hasüregbe került bakteriális méreganyagok életveszélyes gyulladást okozhatnak. A betegség bármely életkorban előfordulhat, de 10 és 30 éves kor között a leggyakoribb.

Az akut vakbélgyulladás gyanújával a sürgősségi osztályra érkező beteg jellemzően fizikális-, majd CT-vizsgálaton esik át. Ha a radiológus nem tudja azonnal kiértékelni a CT-felvételt, késik a diagnózis és megnő a perforáció veszélye. Ha egy mobilkészülék segítségével távolra is eljuttathatók a felvételek, a radiológus távolról is felállíthatja a diagnózist és időben értesíthetők a sebészek is. „Az új technológia segítségével korábban kimondható a diagnózis és hamarabb megkezdhető a kezelés” – mondta el Dr. Choudhri.

A vizsgálatot a Charlottesville-ben található Virginia Egyetemen végezték. 25 alhasi fájdalommal a kórházba érkezett beteg hasi és medencei CT-jét továbbították titkosított hálózaton keresztül öt radiológus az diagnosztikai képnéző OsiriX Mobile szoftverrel ellátott iPhone G3-jára. Valamennyi betegnél más módon is ellenőrizték, hogy valóban vakbélgyulladásuk van-e. „A képek nagy felbontásban jelennek meg nagyon kevés torzulással, emellett a szoftver azt is lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy kinagyítsák a kép egyes részleteit vagy állítsanak a kép élességén” – magyarázta Dr. Choudhri. „A radiológus nem pillanatfelvételeket lát, hanem a valódi képeket.

A 25 beteg közül 15-nél helyesen állították fel az akut vakbélgyulladás diagnózisát, a 75 alkalomból 74 helyes és egy fals negatív eset volt, fals pozitív nem fordult elő. A vakbélgyulladásban szenvedő 15 beteg közül 8-nál mutattak ki meszes lerakódásokat a féregnyúlványban, ez a CT-n 88 százalékban látszott. A gyulladásos jeleket 96, a féregnyúlvány közelében lévő szabad folyadékot 94 százalékban sikerült azonosítani. A három tályogot is megfelelően diagnosztizálták.

„A CT-felvételek iPhone-on keresztüli elemzése épp olyan pontos, mint az erre specializált kórházi nézőrendszeren
” – vonta le a következtetést Dr. Choudhri kiemelve, hogy az orvosi titoktartásra különösen ügyelni kell, mielőtt a mobilkészülékek klinikai használatba kerülnek. A módszernek azonban nagy jövőt jósolnak a sürgősségi ellátásban. „Azt reméljük, hogy ezáltal javulnak a betegek kilátásai, mivel csökken a perforációk száma, rövidül a kórházi tartózkodás ideje és ritkábban lépnek fel szövődmények.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.