Me So Holy

Nem lehet Jézust játszani az Apple telefonokon

Az Apple nem engedélyezte a Me So Holy nevű iPhone alkalmazás forgalmazását, melyben a saját arcunkkal helyettesíthettük volna Jézusét.

2009.05.12 18:37ictpress

Az amerikai cég döntései kiszámíthatatlanok az alkalmazásokkal kapcsolatban, korábban jóváhagyott egy játékot, melyben egy csecsemőt kellett megölni, viszont a Southpark rajzfilmsorozat alapján készült programot tiltotta. Nem engedélyezte az Apple a Me So Holy nevű iPhone alkalmazás forgalmazását, melyben Jézus fejének a helyére helyezhettük a sajátunkat egy képen.

Az elutasítást a cég azzal indokolta, hogy a Me So Holy sérti a programok feltöltéséről szóló szabályzatának a 3.3.12-es pontját, mely szerint az alkalmazások nem tartalmazhatnak obszcén, pornográf, rágalmazó vagy potenciálisan sértő tartalmakat, vagy bármi olyat, amit az Apple nem kívánatosnak ítél meg. Az amerikai számítógépgyártó általában ezzel a hivatkozással utasítja vissza, azokat az alkalmazásokat, melyek valamilyen okból nem tetszenek neki. Az, hogy a Me So Holy nevű alkalmazást a szabályzat alapján miért utasították el érthető, azonban sokkal ellentmondásosabb döntéseket is hozott az Apple a közelmúltban, ugyanerre a pontra hivatkozva.

Potenciálisan sértőnek minősítették például korábban a South Park alkotóinak az alkalmazását, annak ellenére, hogy a cég iTunes nevű internetes boltjából tizenkét évadnyi South Park rész és a sorozat alapján készült egész estés film is letölthető. A legvalószínűbb, hogy az alkalmazás nem azért került tiltólistára, mert sértőbb lett volna bárki számára a rajzfilmsorozat az Apple által is forgalmazott részeinél, hanem azért, mert volt benne egy video lejátszó, mellyel az interneten lehetett nézni az iTunes által is forgalmazott részeket.

Gazdasági okok állhattak a Nine Inch Nails alkalmazása körüli vita mögött is. A zenekar programját azért akarta visszautasítani az Apple a hónap elején, mert a The Downward Spiral című albumuk egy részét lehet a segítségével hallgatni az interneten keresztül, és album az amerikai cég szerint sértette a szabályzatának a jól ismert pontját.

Nem túl meglepő módon a Nine Inch Nails albumait az Apple árusítja az online zeneboltjában, amire a zenekar énekese a Twitteren hívta fel az érintettek figyelmét, és megjegyezte, hogy a cégnek pontosan meg kellene határoznia az alkalmazások feltöltésének a feltételeit, ahelyett, hogy csúnya szavakra hivatkozva visszautasítja azokat. A zenekarnak a Twitter kampányának köszönhetően végül sikerült elérnie, hogy változtatás nélkül engedélyezzék az alkalmazását.

Bár a Closer című szám vagy Mr Hanky nem kerülhette el az Apple cenzorainak a lesújtó ítéletét, alkalmanként azért ők is figyelmetlenek. Néhány hete például jóváhagyták a Baby Shaker nevű alkalmazást, melyben egy rajzolt kisbabát kellett elhallgattatni és tulajdonképpen megölni, a telefon rázásával. A programot csak azután ítélte potenciálisan sértőnek az Apple, hogy több újság is foglalkozott vele felháborodott szülőket idézve.

Az is előfordul, igaz ritkán, hogy nem az említett pont miatt utasítanak el egy alkalmazást. A BitTorrent fájlmegosztó program forgalmazását például azért tiltotta meg az Apple, mert "az alkalmazást gyakran használják a szerzői jogok megsértésére".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.