Elmossa a határokat...

Számítógéppé változtatja a világot a Hatodik Érzék!

Bármilyen felületet képes számítógép kijelzővé alakítani a Massachusetts Institute of Technology találmánya, melyet a levegőbe rajzolt szimbólumokkal lehet irányítani. Az eszköz elmoshatja a határokat a digitális és a valódi világ között.

2009.04.16 07:54ictpress

Ha egy kört rajzoljuk a kezünkre, megmutatja az időt, ha keretet formázunk az ujjainkból fényképez, ha egy @ jelet írunk a levegőbe akkor pedig megnyitja a kezdőoldalunkat, azon a felületen amivel éppen szemben állunk a MIT médialaboratóriumának a munkatársai által kifejlesztett eszköz, a Hatodik Érzék (Sixth Sense).

Ennél azonban sokkal többre képes, egy vásárlás során összehasonlíthatja a kezünkben lévő eszköz árát a hasonló termékekével, megmutathatja az összes megjelent kritikát egy cd-ről és képes a beszélgetőtársunk pólójára vetíteni, minden információt, ami megjelent róla az interneten.

A találmány legtöbb olyan tárgyat képes felismerni, amivel kapcsolatba kerülünk, és adatokat gyűjteni róla a világhálón, amiket aztán a szemünk elé vetíthet, ha úgy akarjuk. Összekapcsolja az internetet a való világgal, ahol megjeleníti a releváns információkat. A forradalminak tűnő hordozható számítógépet egy internet eléréssel rendelkező mobiltelefon, egy mozgásérzékelő kamera és egy kivetítő összekapcsolásával hozták létre a kutatók, a prototípus megépítése nem került többe nyolcvanezer forintnál. A legtöbb munkát nem is az egyébként bárki által megvásárolható technikai eszközök összekapcsolásába fektették a fejlesztők, hanem az információkat feldolgozó rendszer kiépítésébe.

"A szoftveren dolgozunk a legtöbbet. A rendszer folyamatosan próbálja felismerni a felhasználót körülvevő dolgokat, és hogy mit tesznek éppen a tulajdonosai. Képesnek kell lennie a kézmozdulatok követésére és a felhasználói által látott dolgokkal kapcsolatos, releváns információk megjelenítésére." - nyilatkozta Pattie Maes a MIT munkatársa a BBC-nek.

Ennek fényében nem meglepő, hogy a Hatodik Érzék fejlesztése csupán a kezdeti fázisban tart, és csak néhány alkalmazás létezik a hordozható eszközhöz. A MIT kutatói a jövőben szeretnék más fejlesztők számára is megnyitni a platformot, és olyan alkalmazásokat készíteni hozzá, mely különböző nyelvekre fordítja és kimondja egy jelbeszéd levegőbe rajzolt szimbólumait, vagy éppen a teniszpályára vetíti az ellenfelet és a labdát.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy mikor kerülhet kereskedelmi forgalomba a Hatodik Érzék, és azt sem, hogy erre egyáltalán sor fog -e kerülni.

Ha azonban egyszer bárki számára elérhető lesz, megváltoztathatja a kapcsolatunkat a körülöttünk lévő világgal, ráadásul rengeteg embert rávehet arra, hogy furcsa mozdulatokat tegyen nyilvános helyeken.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.