Fizetni csak óvatosan
A Bankszövetség elővigyázatosságra int az ünnepi időszakban
Az ünnepi időszakban megnövekvő pénzforgalomban használjuk elővigyázatosan bankkártyánkat mind a fizetések, mind a készpénzfelvételek alkalmával.
2012.12.16 00:30MTIS ne feledkezzünk el az óvatosságról az internetes fizetések és az internetbank használata során sem - hívja fel a figyelmet a Magyar Bankszövetség.
A bankkártya használatakor a szervezet közleménye szerint érdemes alkalmazni a sokat emlegetett SMS kontrollt, és arra is odafigyelni, hogy a PIN kód beütésekor a számokat más ne láthassa.
A bankszövetség arra is figyelmeztet, hogy számítógépes bűnözők egy új módszerrel próbálják jogosulatlanul használni a banki ügyfelek számláit. A nem megfelelő védelemmel rendelkezők számítógépe, tabletje vagy okostelefonja felett egy kémprogram segítségével átveszik a "teljes felügyeletet", miután az ügyfél interneten bejelentkezik. Ezt követően az adott bank logójával ellátott, adategyeztetésre felhívó és az ügyfél türelmét kérő üzenetet jelenítenek meg a számítógép képernyőjén, s mialatt az várakozik, a háttérben jogosulatlan pénzátutalásokat kezdeményeznek a számlája terhére.
A visszaélések odafigyeléssel és az internetbanki műveletekre alkalmazott számítógépek megfelelő védelmével (jogtiszta és biztonsági szempontból folyamatosan frissített operációs rendszer, naprakész vírus és kémprogram védelmi megoldás használata, tűzfal használata, stb.) megakadályozhatóak - emlékeztet a szervezet.
A bankszövetség felhívja az elektronikus csatornát használó ügyfelek figyelmét arra: amennyiben az internetbanki szolgáltatás használata során a szokásostól eltérő működést tapasztalnak (például adategyeztetésre történő felhívás jelenik meg, amely alatt a szolgáltatást nem lehet használni; az üzenetnek furcsa a nyelvezete, azaz hibás magyar nyelvtani szerkezetű, szóhasználatú, a megszokottól eltérő képernyőelem, beviteli mező jelenik meg, a szokásostól eltérő, például ismételt SMS kommunikációra történik kísérlet az adott tranzakció hitelesítése során), azonnal szakítsák meg az internetkapcsolatot az adott weboldallal, és vegyék fel a kapcsolatot a számlavezető bankkal.
Internetbanki műveletek előtt minden esetben célszerű meggyőződni arról, hogy valaki valóban bankja weboldalán jár-e. Ezt a számítástechnikában járatosabb felhasználók az adott oldal tanúsítványának ellenőrzésével tehetik meg. Ha a böngésző tanúsítványhibát jelez, el kell hagyni az oldalt, és jelezni a banknál! A bankok adategyeztetést kérő üzenetet nem jelenítenek meg honlapjukon, vagy internet banki rendszerükben. Az ilyen kérés szinte bizonyosan csalárd próbálkozás. Javasolja a bankszövetség azt is, hogy a banki ügyfelek minden problémás esetben ellenőrizzék, illetve szakemberrel ellenőriztessék számítógépüket, és gondoskodjanak a megfelelő vírusvédelmi eszközök alkalmazásáról.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06