Már ember se kell az új telefonos alkalmazáshoz

Rosszul van? Doktor Telefon majd megoldja!

Koreai kutatók munkája nyomán nemsokára talán elkerülhetők lesznek a rendelők előtti várakozások: erre az okostelefon kínálhat megoldás az egészségügyi intézmények helyett.

2012.01.23 12:50MTI

A Koreai Tudományos és Technológiai Intézet (KAIT) kutatócsoportjának az Angewandte Chemie című német folyóiratban megjelent tanulmánya szerint az érintőképernyős technológia biomolekuláris elemzésekre - ezáltal orvosi vizsgálatok gyanánt - is használható lehet. "Az érintőképernyők az ujj elektromos jelzéseit ismerik fel, így jött az ötlet, hogy ezáltal bizonyos specifikus fehérjék vagy DNS jelenlétét szintén érzékelhetik" - mondta Hjun Gju Park, a kutatás egyik vezetője.

A PDA-k, okostelefonok és más eszközök érintőképernyőjének működési elve, hogy felfogják az emberi test által keltett elektromos töltésváltozást. A vegyületek, mint például a fehérjék és a DNS sajátos elektomos töltéssel bírnak. A KAIT szerint kísérletek bizonyították, hogy az érintőképernyők képesek felismerni a rájuk helyezett DNS-molekulák jelenlétét és koncentrációját, ami pedig az első lépés lehet a diagnosztikai képességű képernyők felé.

"Igazoltuk, hogy azok (a képernyők) közel száz százalékos pontossággal képesek a DNS-molekulák felismerésére, csakúgy, mint a nagyméretű orvosi eszközök, és reménykedünk abban, hogy a fehérjékkel szintén ugyanerre az eredményre jutunk" - közölte Park. Mint hozzátette, az orvostudomány ismer különféle kóros állapotokra jellemző fehérjéket, például olyat, amely a májrák jelenlétére utal, így a máj állapotát meghatározhatja a képernyő.

A kutatócsoport jelenleg egy olyan filmszerű anyag előállításán dolgozik, amely különféle reagenseket tartalmaz, így specifikus biokémiai anyagokat ismer fel. Mivel senki sem akar vért - vagy netán vizeletcseppet - helyezni a telefonja képernyőjére, a minták filmcsíkra kerülnek, amelyet a telefon egy hozzácsatlakoztatott eszközön át képes feldolgozni. Park ezt nevezi "belépési pontnak". "A minta hely és töménysége úgy válik felismerhetővé, mint az ujjunk érintése" - magyarázta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.