A süketülés kockáztató az mp3-lejátszókkal
"Csutkára tekerve" az mp3-lejátszók hallásromlást okozhatnak
Úgy tűnik, a fiatalok nagyjából tisztában vannak azzal, hogy a túl hangos zene károsíthatja a hallást, mégsem veszik lejjebb iPodjuk hangerejét egy holland tanulmány szerint.
2008.03.27 13:51MTIKét középiskola tanulóit kérdezték egy fókuszcsoportos vizsgálat során holland szakemberek. Tapasztalataik szerint a tinédzserek tudatában voltak annak, hogy "csutkára tekerve" az mp3-lejátszók hallásromlást okozhatnak, mégis többségük így hallgat zenét és nem is kíván ezen a szokáson változtatni.
Tipikus kamaszjellemző, hogy a gyerekek magukat sérthetetlennek hiszik, azaz az "általános" veszélyt nem tartják magukra nézve is fenyegetőnek. A hangos zene tekintetében például szentül hiszik, hogy ők "nem érzékenyek" a halláskárosodásra - áll a vizsgálatról szóló tanulmányban, amely a Journal of Pediatrics című folyóiratban jelent meg.
"Ezért határozottan ajánljuk a szülőknek, hogy világosítsák fel csemetéiket a lejátszók használatából eredő hosszútávú és főként visszafordíthatatlan károsodást okozó veszélyekre" - mondja a kutatás vezetője, Ineke Vogel hozzátéve, hogy figyeljenek oda az esetlegesen jelentkező panaszokra - fülzúgás, tompa hallás - is.
A szakemberek tapasztalatai szerint ugyanis a szülők valahogy megfeledkeznek a lejátszók kockázatáról: a vizsgálatban résztvevők többsége azt mondta, hogy szülei egyáltalán nem figyelmeztették a halláskárosodás lehetőségére. A gyerekek többsége nem tudta, hogy milyen hangerőszint a "túl hangos". Vogel csoportja szerint a 90 decibeles vagy annál hangosabb zaj már veszélyes, de az idegrendszerünk 120-140 decibelig még nem érzi fájdalmasnak vagy legalábbis nagyon kellemetlennek a hangerőt.
Így a kutatócsoport tagjai szerint fontos volna, hogy a készülékek gyártói figyelembe vegyék a tanulmányt, s a készülékeken számértékekben is kijeleznék az aktuálisan hallható zene hangerejét, valamint külön figyelmeztető jelzéssel is a használó tudomására hoznák, hogy immár "veszélyes vizeken jár". Addig is a tanulmány szerzői azt tanácsolják, hogy azok, akik "bedugós" fülhallgatót használnak - mint amilyen például az iPod-okhoz is jár - sose növeljék a hangerőt készülékük kapacitásának 60 százaléka fölé, a hagyományos fejlhallgatót használók számára pedig a 70 százalék legyen a maximum.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06