Norvégia jó, Afganisztán rossz hely
Hol a legjobb anyának lenni?
Az anyák számára Norvégiában és Ausztráliában a legjobbak a körülmények, míg Afganisztánban és egyes afrikai országokban a legrosszabbak - derült ki az anyák lehetőségeit számba vevő évente közölt index 2010-es rangsorából.
2010.11.24 10:42MTIA Save The Children elnevezésű kezdeményezés 11. alkalommal adta ki jelentését az anyák helyzetéről. Az összesítés során a nők és a gyerekek jólétét - beleértve az oktatási, gazdasági és egészségügyi lehetőségeket - vizsgálják 160 országban.
A lista élén tavaly még Svédország állt, 2010-re azonban Norvégia került az első helyre. A skandináv országot Ausztrália, Izland követi, Svédország a negyedik, Dánia az ötödik. Az első tíz helyezett között szerepel még Új-Zéland, Finnország, Hollandia, Belgium, valamint Németország.
A legrosszabbak a körülmények az anyák számára Afganisztánban, amelyet olyan országok előztek meg, mint Niger, Csád, Bissau-Guinea, Jemen, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Mali, Szudán, Eritrea, illetve Egyenlítői-Guinea. A tavalyi összesítésben még Niger szerepelt az utolsó helyen.
A 43 fejlett és 117 fejlődő ország adatait számba vevő 2010-es jelentésből kiderült: évente 350 ezer nő hal meg a terhesség vagy a szülés alatt, közel kilencmillió gyerek pedig nem éri meg ötödik születésnapját.
"Az utolsó helyeken szereplő tíz országban rémisztőek a körülmények az anyák és gyermekeik számára. Átlagosan 23-ból egy nő hal meg a terhességhez kapcsolódó okokból kifolyólag. Minden hat gyerekből egy nem éri meg az öt évet, háromból egy pedig nem jut megfelelő élelemhez" - fogalmaz a Save The Children közleménye.
Érdekesség, hogy az Egyesült Államok csak a 28. helyen szerepel a listán, tavaly is a 27. volt. A fejlett államok közül ott az egyik legmagasabb a gyermekágyi halandóság, 4800 szülésre jut egy. Amerikában emellett a többi ipari országnál rövidebb szülési szabadságot biztosítanak a nőknek.
"Bár az Egyesült Államokban javítani kellene a helyzeten, a fejlődő országokban sokkal nagyobb veszélyek fenyegetik az anyákat és a gyerekeket" - mondta Beth Powers, a Save The Children magas rangú munkatársa.

A szervezet rémisztő adatokat közölt a rangsor végén tanyázó országokból. Afganisztánban és Csádban például a szülések kevesebb mint 15 százalékánál segédkezik megfelelő képzettséggel bíró személyzet, Etiópiában pedig a szülések alig hat százalékánál van bármiféle felügyelet. Norvégiában ez az arány közelít a száz százalékhoz.
Nigerben minden hétből egy nő hal meg a szülőágyon, Afganisztánban és Sierra Leonéban nyolcból egy az arány. Írországban 47.600 szülésre jut egy halálozás. Angolában, Dzsibutiban, Eritreában, Bissau Guineában és Afganisztánban a lányok átlagosan öt évig ülnek iskolapadban, Ausztráliában, valamint Új-Zélandon több mint 20 év az átlag.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06