A szegényebbek fiatalon halnak bele
A szívbetegség a leggyakoribb halálozási ok a fejlődő világban is
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte a halálozási statisztikák első helyére kerültek, de a szegényebb országokban a végzetes kimenetel lényegesen fiatalabb korban következik be, mint a jómódúakban.
2010.03.31 08:43MTIA jelenség közegészségügyi és gazdasági jelentőségéről a világ vezető szívgyógyászai írtak összefoglaló cikket az European Heart Journal legújabb számában.
Szív- és érrendszeri betegségek következtében évente becslések szerint 16,7 millió ember hal meg, 80 százalékuk alacsony nemzeti jövedelmű országokban. A statisztika alapján a halálozásnak lényegesen nagyobb része következik be munkaképes életkorban Brazíliában, Indiában és Dél-Afrikában, mint az Egyesült Államokban vagy Portugáliában.
A halálhoz vezető betegségek aránya is nagymértékben változik. Bernard J. Gersh és társai példaként Kínát idézik, ahol 1973 és 2005 között a fertőző betegségek okozta halálozás jelentősen csökkent, viszont az agyi katasztrófák vagy a rosszindulatú daganatos betegségek kiváltotta esetek aránya hirtelen megugrott.
A cikk íróinak egyike, az indiai származású Salim Yusuf kanadai professzor felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy miközben a gazdasági-technikai fejlődés ellenére több száz millió ember alultáplált a földrésznyi országban, Újdelhi egyes iskoláiban, ahová a város gazdag lakóinak gyermekei járnak, a tanulók 22 százaléka túlsúlyos, hat százaléka pedig kifejezetten kövér.
Hasonló gondok vannak Dél-Afrikában is. Sok a fertőző betegség, például az AIDS, de a nem fertőző betegségek gyakorisága is ijesztően növekszik abban a társadalomban, amelyben 1985 és 2025 között az idősek aránya megháromszorozódott. A szív- és érrendszeri halálozás legmagasabb Kelet-Európában, Ázsia egyes részeiben, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. Nagy különbségek láthatók: miközben a halálozás csökken Magyarországon, Lengyelországban és Csehországban, növekszik Ukrajnában, Bulgáriában és Romániában.
A változás iránya elsősorban attól függ, hogyan változik az életmód. A fejlődő országokban a társadalmi mozgás az iparilag fejlett országok korábbi időszakára hasonlít. Az utolsó négy évtizedben a szívbetegség előidézte halálozás az Egyesült Államokban évente két százalékkal lett alacsonyabb, ami döntően a kockázati tényezők csökkenésének, nem pedig a betegellátás javulásának köszönhető.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
- 22:23 Különös teknőst fogtak Tatabányán
- 20:59 Új pókfajtára bukkantak az Aggteleki Nemzeti Parkban
- 18:51 A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről szóló törvényjavaslatot terjesztett elő a szlovén kormány
- 16:49 A brit esélyegyenlőségi törvény a születéskori biológiai nem alapján határozza meg a női nemet
- 14:47 Gyűjtést indítanak Nagyvárad nemrég megtalált, 112 éves címerének megmentésére
- 12:26 Kegyetlen gyerekgyilkosság - Mérgezett húsvéti tojásokat küldött egy nő az exe új családjának
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06