Az eb életébe is kerülhet a petárdázás
Ne a kutyánktól, az óévtől búcsúzzunk szilveszterkor!
Szilveszter éjjelén az óévtől búcsúzunk, nem pedig a kutyánktól - mégis sok állattartó örökre elveszíti kedvencét a petárdázás miatt. Összegyűjtöttünk néhány fontos tanácsot, hogy minél kevesebb gazdi kezdje azzal az új évet, hogy keresi szeretett ebét.
2009.12.28 14:25ma.huA szilveszter az állatvédőknek gyakran munkával telik, megsokszorozódik a mentési feladat. A menhelyekre ilyenkor körülbelül tízszer több elkóborolt, ijedt, megriadt kutya kerül, mint egyébként.
A Fehérkereszt Állatvédő Liga arra kéri az állattartókat, hogy a mulatozás előtt gondoskodjanak állataikról. Sok kutya fél a petárdázástól, tűzijátéktól, szokatlan hangoktól, ha ezek az állatok nincsenek jól bezárva, sajnos világgá szaladnak rémületükben, és általában haza sem találnak.
Jobb esetben csak az ágy alá bújt négylábúakat kell csitítgatni, de a szilveszteri mulatozás idején ez sem jó móka. A kutyatulajdonosok, amennyiben lehetséges, a háznak, lakásnak egy nyugodt helyiségébe zárják el a kutyákat.
Ha tudjuk, hogy az állat ijedős, akkor kérhetünk az állatorvostól nyugtatást, szedálást. Ma már van receptre kiváltható tabletta, amely veszély nélkül nyugtatja le az állatot.
Még most keressük fel, hívjuk fel telefonon az állatorvost, beszéljük meg vele a teendőket!
Dr. Mezősi László állatorvos véleménye szerint a kutyák megnyugtatására a Sedalin tabletta a legjobb megoldás, de ez a gyógyszer csak receptre kapható, állatorvosok írhatják fel.
Nem veszélyes az alkalmazása, ha kikérjük szakemberek tanácsát. Ezen kívül a D.A.T. spray hasznos, ez bárki számára megvehető. Van feromon tartalmú, illatanyagot tartalmazó spray is, amivel a kutya fekvőhelyét kell befújni.
Még van egy-két napunk a szilveszteri mulatságokig, ha séta közben elfut kutyánk a petárda hangjára, hagyjuk - egy idő után meg fog állni.
A gazdi legyen mindig nyugodt és tegyen úgy, mintha semmi nem történt volna. Kutyánk ezt gyorsan érzékelni fogja, visszajön és lehet folytatni a sétát. A további hanghatások már egyre kevésbé fogják zavarni a kutyát.
Arra figyeljünk, hogy mi magunk ne vigyük túlzásba a féltést, egyszerűen simogassuk meg a kutyát, majd engedjük tovább szimatolni, sétálni - olvasható Erényi Zita kutyakiképző tanácsa az interneten.
Bátorítsuk, simogassuk meg a kutyát, ha nem ijedt meg a zajtól, és folytassuk a sétát. Ha a petárdázástól megriadt állat menekül, akkor nem érdekli, hogy mi van előtte: ezért mindenen átgázol, átugrik, eközben meg is sérülhet, autó alá futhat!
De az is előfordul, hogy a megriadt kutya hirtelen támadóvá válhat és harap. Ha az állat négy fal között van, hagyjuk, hadd bújjon be oda, ahová szeretne, akár az íróasztal alá.
A legtöbb állatot megnyugtatja, ha a gazdájával együtt lehet, ha hozzá bújhat. Hagyjuk, hadd kucorodjon a lábunkhoz. December 31. előtt – ha eddig nem tettük volna - erősítsünk egy értéktelen, erős nyakörvre, zsinórra megkülönböztető bilétát a gazda telefonszámával!
Sajnos volt már példa rá, hogy az értékes nyakörvet lelopták az utcán gazdáját kereső állatról, ezért ne ilyet tegyünk rá. A telefonszám persze jó, ha egész évben ott van az állaton, de legalábbis a következő pár napban mindenképp tegyünk rá ilyet.
Házi gyártmányú biléta is jó, csak ne mosódjon el az írás rajta, esetleg a kartonpapír mindkét oldalára írjuk fel ugyanazt az elérhetőséget alkoholos filccel, tollal, és átlátszó ragasztóval (cellux) fedjük be a papírt.
A telefonszám alapján az állatvédők felhívják a gazdát, és a kutya hazakerül. Ahogy egyre elterjedtebb lesz a kutyák azonosítására a beültethető chip, úgy lesz egyre könnyebb az állatvédők dolga.
Ezekben a napokban érdemes a sétákat is megrövidíteni, és még az egyébként szabadon sétáltatott ebekre is tegyünk most pórázt azért, mert ha valami „kedves” embertársunk petárdát dob felénk, akkor így meg tudjuk fogni az állatot.
Fontos tudni a gazdáknak, hogy az eltűnt kutyákat elsőként a sintértelepeket kell keresni!
Budapesten például itt: 1097 Budapest, Illatos út 23/A. Telefon: 06-1-280-6832, telefonon érdeklődni dec. 31-én és jan. 1-én 8 és 14 óra között lehet.
Továbbá vannak különböző kutyakereső fórumok, internetes oldalak, melyek segítséget adnak a menhelyekre bekerülő kutyákról. Ilyen például a www.zoldmagazin.com.
Természetesen nem csak kutyák riadnak meg, hanem egyéb más házi kedvenc is. A macskára, mosómedvére, vadászgörényre, nyúlra, patkányra is vigyázzunk nagyon ezekben a napokban - tanácsolja a Fehérkereszt Állatvédő Liga.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06