12 centi, maradhat?

Hamarosan méretre készült csontokra tehetünk szert Japánban

Már folynak a klinikai vizsgálatok japán kórházakban, amelyek a méretre készült csontokat tesztelik. Ezek pontosan illeszkednek a páciens koponyájába és később valódi csonttal helyettesíthetők.

2008.11.26 19:21medipress.hu

Amennyiben a vizsgálat sikeres lesz, a japán módszer teret nyit az orvosoknak, hogy akár már órákkal a baleset után új csontokat hozzanak létre, amennyiben a páciens adatait elektronikusan tárolták. Az orvosok a sérült csontokat általában valódi csont átültetésével vagy kerámia pótlással helyettesítik.

A japán implantátumok kalcium-foszfát porból készülnek, abból az anyagból, amely a valódi csontokat is alkotja. Az új implantátumokat CT Csont névre keresztelték, mivel a páciens CT felvételei alapján készítik őket. Milliméteres pontossággal képes követni az olyan bonyolult formákat is, mint az állkapocs, az arc és a koponya más részei, a milliméteres eltérések a kutatók szerint már jelentős változásokat okoznak az arc formájában.

„Ezeket ki lehet cserélni később saját csontra, ez korábban nem volt lehetséges” a hagyományos zsugorított kerámiacsontokkal, mondta el az AFP-nek Tsuyoshi Takato, a Tokiói Egyetem Orvosi Karának ortopéd sebész professzora.

Jelenleg csak a koponyában lehet felhasználni az implantátumokat, mivel a végtagokkal ellentétben ezek nem hordozzák a test súlyát. A méretre készített csontokat kalcium-foszfát porból és egy 80 százalékban desztillált vizet tartalmazó sűrítő folyadékból készítik számítógép-vezérléssel.

Ahogyan a tintasugaras nyomtató kilövelli a tintacseppeket a papírra, ugyanazzal a technológiával fecskendezi ki egy beredezés a folyadékot a 0,1 milliméter vastagságú porrétegre, hogy kialakítsák a kívánt formát. A tokiói Next 21 cég által kifejlesztett berendezés ezután megismétli a folyamatot és különböző formájú rétegeket hoz létre.

Például száz réteg alkot egy 1 centiméter vastagságú implantátumot. Elméletben egy tokiói laboratórium egy napon a CT adatok felhasználásával órákon belül méretre készíthet csontot olyasvalakinek, akit a világ másik felén ért baleset.

A csont, mint inkubátor

A klinikai vizsgálatok körülbelül két évig tartanak majd, tíz kórház és összesen hetven felnőtt részvételével. Ezen vizsgálat előtt a Tokiói Egyetem Kórháza CT Csontokat ültetett be tíz felnőttbe ígéretes eredménnyel. A kutatók szerint körülbelül három-négy év múlva kerülhet át a gyakorlatba az új eljárás.

Hasonló technológiával készülnek az ipari termékek prototípusai is.

„Azonban ez az első alkalom a világon, hogy olyan anyagokat használunk, amelyeket be lehet ültetni az emberi testbe és be is ültetjük” – nyilatkozta Chung Ung-il, a projektben szintén részt vevő Tokiói Egyetem biotechnológia professzora.

Chung szerint a korábbi vizsgálatok alapján az implantátumokat újraképződött valódi csonttal pótolják egy vagy két év után, a hiány méretétől függően.

Takato szerint a befogadó csont inkubátorként szolgál, amely segít a mesterséges csont pótlásában, mivel a szervezet sejtjei megtámadják az implantátumot, ez a „testen belüli szövetfeléíptés”.

Mivel a kerámiaimplantátumok törékenyek, a sebészeknek a befogadó csontot kell levésniük, ahelyett, hogy az implantátumokat alakítanák úgy, hogy illeszkedjenek, mondja Takato. Az orvosok gyakran nyernek csontot hagyományos implantátum céljából a szervezet más részeiről, különösen a csípőcsontból.

„Ezeknek majdnem fele a szemétbe megy a folyamat során, hogy pontosan illeszkedő implantátumot hozzanak létre. Nagyon jó lenne úgy helyreállítani a csontot, hogy közben nem kell máshonnan kivennünk” – nyilatkozta Takato, aki reméli, hogy a CT Csont gyerekeken végzett vizsgálatai is jó eredménnyel végződnek majd.

Még akkor sem vehetünk ki gyermekekből csontot, ha az ő csontrendszeri károsodásukat vagy növekedésbeli eltérésüket szeretnénk kezelni. Ez a technológia a gyerekek javára válik majd.

A gyerekeknél rendszerint kitűnő a csontnövekedés. „Az implantátumokat gyorsan lehetne pótolni a saját csontjukkal, amely követné a gyermek növekedését.”

A technológia során keskeny lyukakat fúrnak a mesterséges csontba, hogy az erek belenőjenek és ezen keresztül a szervezet sejtjei újraképezzék a csontot.

A kutatók már a második generációs CT Csonton dolgoznak, ez olyan anyagokat tartalmaz majd, amelyek segítik a mesterséges és a valódi csont közötti hidak létrejöttét. Takato szerint beagle kutyák állkapcsába ültetve nagyon jó eredményeket kaptak így.

A végső cél az, hogy a betegek élő sejtjeiből hozzaak létre csontot, akár nagy méretben is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.