Méhnyakrák ellen oltás csak fiataloknak
HPV-vakcina: csak a fiatal lányoknál hatásos?
A HPV fertőzésről hazánkban is sokat hallhattunk az elmúlt 1-2 évben. A vírus nemcsak azért került a figyelem középpontjába, mert ez az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség.
2008.11.19 12:30webbeteg.huHanem azért is, mert az elmúlt egy évben hazánkban is elérhetővé vált a vírus néhány altípusa ellen védő, és így a méhnyakrákot megelőző védőoltás.
Kétféle védőoltás érhető el hazánkban – egyelőre mindkettő térítés ellenében. Egyik a vírus 2, a másik pedig a vírus 4 altípusa ellen véd. Ezek azok a kórokozó alfajok, amelyek leggyakrabban vezetnek méhnyakrákhoz, illetve a nemi szervek szemölcsös megbetegedéséhez. Cikkünk a hirdetés után folytatódik
Hazánkban egyelőre két korcsoportnak javasolják az oltást: elsődlegesen 9-15 éves lányoknak, ami ellentmondásos lehet, ha arra gondolunk, hogy szexuális úton terjedő betegségről van szó, és ebben a korosztályban ez a kockázat még alacsonynak mondható. A fiatal korosztály kiemelésének oka az, hogy a kutatások során úgy találták, hogy a vakcina akkor a leghatásosabb, ha azt nemi életet még nem élő, így a vírus egyetlen fajtájával sem fertőzött nők kapják meg.
A másodlagosan javasolt korcsoport a 16-26 éves nők korosztálya. A két hazánkban elérhető oltás nincs is törzskönyvezve egyéb korcsoportokra, de egy amerikai szaklap írása szerint mindkét gyártó cég (a GSK és a MSD) lépéseket tett annak érdekében, hogy a 26 évesnél idősebb hölgyek számára is elérhető legyen az egyébként igen költséges oltás. Ha a folyamatban lévő vizsgálatok hitelt érdemlően bizonyítják, hogy az oltások az idősebb nők esetében is hatékonyak és hasznosak a rákos betegség megelőzésében, kiterjedhet az alkalmazók köré és ez még egy lépéssel közelebb vihet a méhnyakrák előfordulási gyakoriságának csökkentéséhez.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a vakcinák egyike sem nyújt 100 százalékos védelmet sem a szemölcsös, sem a daganatos megbetegedés ellen. Ennek oka, hogy az a 4 vírus típus, amelyek ellen a védőoltást kifejlesztették „csak” a méhnyakrákos esetek 70 százalékáért felel, de van számos további HPV-altípus, ami bár kisebb gyakorisággal és valószínűséggel, de szintén előidézheti a fent említett megbetegedéseket. Ezért a rendszeres, évenkénti méhnyakrák-szűrés továbbra sem nélkülözhető a beoltott nők körében sem.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06