Vírus
Zikaláz - Jelentéskötelezetté válik a fertőzés Magyarországon
Aalamennyi egészségügyi szolgáltató, amely mikrobiológiai laboratóriumi vizsgálattal megerősített zikalázat diagnosztizál, azt a vonatkozó rendelet szerint, meghatározott adattartalommal le kell jelentse a megbetegedés helye szerint illetékes megyei kormányhivatal járási hivatala népegészségügyi osztályának.
2016.05.19 14:49MTIJúnius 1-jétől jelenteni kell az esetleges magyarországi zikavírusos eseteket - tájékoztatta az országos tisztifőorvos körlevélben a magyar egészségügyi intézményeket.
Az Országos Epidemiológiai Központ legfrissebb hírlevele szerint valamennyi egészségügyi szolgáltató, amely mikrobiológiai laboratóriumi vizsgálattal megerősített zikalázat diagnosztizál, azt a vonatkozó rendelet szerint, meghatározott adattartalommal le kell jelentse a megbetegedés helye szerint illetékes megyei kormányhivatal járási hivatala népegészségügyi osztályának.
A hírlevél emlékeztet arra, hogy a nagy esetszám következtében a zikavírus kapcsolatos ismeretek folyamatosan bővülnek, és új, a kórokozóval összefüggésbe hozható klinikai megjelenési formák, szövődmények váltak ismertté, a szúnyogok által terjesztett zikavírus gyors nemzetközi terjedése miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február 1-jén globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett.
A megfigyeléses és a különböző vizsgálatok eredményei alapján a WHO március 31-i helyzetértékelésében megállapította: erős a tudományos konszenzus arról, hogy a zikavírus-fertőzés microcephaliát (kisfejűség), Guillain-Barré-szindrómát (perifériás idegnél egyidejűleg jelentkező működési zavar) és egyéb neurológiai megbetegedéseket okozhat.
Számos európai országban diagnosztizáltak már a nemzetközi utazások révén behurcolt zikalázat. Nem kizárt, hogy Magyarországra is eljuthat a járvány által érintett területen fertőződött személy - olvasható az OEK hírlevelében. Tekintettel arra, hogy ez az esemény járványügyi veszélyt jelenthet Európa állampolgáraira, az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ ajánlásokat tett a betegség megelőzésére, illetve további terjedésének gátlására. A hatékony járványügyi felügyelet érdekében a központ kezdeményezte az EU-tagországokban a megbetegedések bejelentését.
Az országos tisztifőorvos levele kitér továbbá a beteggel és a környezetével, valamint a fertőzésnek kitett várandós nőkkel kapcsolatos járványügyi teendőkre is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06