Az orvosok hajlamosak bármit elkövetni
Az orvosok fele placebót ír fel
A British Medical Journalban közzétett felmérés szerint az orvosoknak több mint fele álreceptet ad ki annak érdekében, hogy a beteg jól érezze magát.
2008.11.04 12:21WEBbetegA felmérésben 679 belgyógyász és reumatológus vett részt. Az ezen a szakterületen dolgozó orvosok gyakran találkoznak olyan betegekkel, akiknek krónikus betegsége nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható, ám ilyen esetben az álgyógyszerek (placebók) javítják a betegek közérzetét. A placebók hatását már többször bizonyították klinikai körülmények között, ahol a placebót szedő betegek állapotában pozitív változások következtek be, ellentétben a semmiféle kezelést nem kapó betegekével.
„A gyógyszerkutatásokban tapasztalt pozitív hatások mintegy 20-30 százaléka placebóknak köszönhető” - állítja Jon C. Tilburt, a tanulmány szerzője. A felmérésben résztvevő orvosoktól olyanokat kérdeztek, mint például:
- Ha klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a cukortabletta jobb a fibromyalgiára (ízületi és kötőszöveti betegség), mint ha nem kezelik, felírná-e a betegeinek? Erre az orvosok 58 százaléka válaszolt igennel.
- Szokott-e csak azért terápiát javasolni, hogy a betege elvárásainak eleget tegyen? A pozitív válaszok aránya itt 80 százalék volt.
- Az elmúlt évben előfordult-e, hogy placebót írt fel valamelyik betegének? Igen, válaszolta az orvosok 55 százaléka.
És mit mondanak ilyenkor a betegnek? Több mint kétharmaduk valami olyasmit, hogy a felírt gyógyszert általában nem erre a betegségre használják, ám valószínűleg segíteni fog. Természetesen mindezt a beteg érdekében teszik, gondolva a fizikai és pszichológiai hatásokra.
Az olyan gyógyíthatatlan esetekben, ahol már kifogytak a terápiás lehetőségekből, az orvosok hajlamosak bármit elkövetni, amiről tudják, hogy biztonságos, csak azért, hogy a beteg jobban érezze magát. Még akkor is, ha ez csak pszichológiai hatás.
Felmerül azonban a kérdés, hogy mindez mennyire helyes. Mert lehet ugyan, hogy a placebónak pszichológiailag pozitív hatásai vannak a betegre, ám mint tudjuk, minden gyógyszernek vannak mellékhatásai. Noha általában olyan gyenge gyógyszereket írnak fel placebóként, mint a baba aszpirin, nagyon körültekintőnek kell lenni azzal kapcsolatban, hogy az álgyógyszertől várt pszichológiai javulás nagyobb legyen, mint az esetleges mellékhatások okozta kellemetlenségek.
Természetesen a placebó- hatáshoz az is kell, hogy a beteg teljesen bízzon az orvosában. Talán éppen a bizalomteljes orvos-beteg kapcsolat az egész mechanizmus kulcsa.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06