Magnetorezisztív szenzorfóliával

Akár ön is érezheti a mágneses mezőt!

Egy új fejlesztésnek, a rugalmas, elektromos "bőrnek" köszönhetően az ember számára is érezhetővé válik a mágneses mező.

2015.02.05 13:00ma.hu
Forrás: IFW Dresden

Öt alapérzékkel rendelkezik az ember: érintés, látás, hallás, ízlelés és szaglás. Ennél persze jóval több létezik, ha az összes fajt megvizsgáljuk, de például a mágnesesség-érzékelés nem tartozik az emberek repertoárjába. Néhány baktérium, a költöző madarak, halak és egyes gerinctelenek képesek tájékozódni a mágneses mező alapján. Hamarosan azonban mi is magunkévá tehetjük ezt a tudást, egy újonnan kifejlesztett, elektromos "bőr" segítségével.

"Bemutattuk a bőrre rögzíthető, érintésmentes ember-gép együttműködési platformot, a puha robotok vagy orvosi implantátumok számára hasznos mozgásérzékelő technikát, mely egyben mágneses funkcionalitással is bír a bőrön" - jelentette be a drezdai Leibniz Intézet fejlesztőcsapatának vezetője, Michael Melzer.

Az elektromos bőr mágnesességre érzékeny (magnetorezisztív) érzékelők csoportját fóliaszerűen elrendezve használja a statikus és a dinamikus mágneses mezők érzékelésére. A kobaltból és rézből készült szenzorokat egy PET-filmre ültetik rá. Az érzékelők által begyűjtött adatokat vezetékmentesen továbbítják egy külső eszközre, mely LED-es kijelzővel bír, és így számszerűsítve jeleníti meg a mért mágnesesség értékét.

Maga a műbőr két mikrométer vastag, ami az emberi hajszálnál nagyjából ötször vékonyabb kialakítást jelent. Egy négyzetméternyi anyag mindössze három grammot nyom, vagyis elég könnyű ahhoz, hogy akár egy szappanbuborékon is megmaradjon, amint az a fenti képen is látszik. Emellett elképesztően rugalmas, több irányban, akár 270 százalékban is megnyújtható -akár ezerszer is, mielőtt elvesztené ezt a képességét.

A jövőben a technológia gyógyászati implantátumokban jelenhet meg: mesterséges izmok vagy ízületek képében szolgálhatja az emberiséget a mozgás legapróbb részleteinek felderítésével. Ezzel tovább fejleszthetjük emberi robotjaink (androidjaink) finommotoros képességét, még emberszerűbbé téve mozgásukat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.