Biztató patkánykísérletek
Egyre közelebb jutunk a Parkinson-kór gyógyításához
Ígéretes őssejt-terápia vezetheti el az emberiséget a rettenetes kór legyőzéséhez.
2014.11.10 21:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A Parkinson-kór vagy reszkető bénulás az Alzheimer-kórhoz hasonlóan lassan előrehaladó, degeneratív idegrendszeri betegség. Az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan. Elsőként James Parkinson (1755-1824) írta le a betegséget, róla nevezték el Parkinson-kórnak. Az agytörzsi ganglionok károsodása miatt alakul ki, legtöbb betegnél 50-60 éves korban kezdenek mutatkozni az első tünetek. Az agyban a finom mozgásokat irányító bazális ganglionok mennek tönkre, és csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése is.
A kór oka többnyire ismeretlen, bár idegrendszeri fertőzéseken és egyéb degeneratív betegségeken kívül gyógyszerek, például antipszichotikumok, sőt kábítószerek is előidézhetik. Három fő tünete a nyugalmi remegés, izommerevség és a meglassultság. Egyéb tünet a kenőcsös arc, csökkent arcmimika. Későbbi stádiumban tartási instabilitás, vérnyomásesés is előfordulhat. A beteg számára a mozgások elkezdése, a felállás, elindulás a legnehezebb. A betegség gyakran jár depresszióval és a gondolkodás lelassulásával. (forrás: Wikipedia)
Áttörés?
Az orvostudomány fejlődésével azonban előbb-utóbb meg fog nyílni a kór kezelésének lehetősége. Ígéretes új eredmények máris azzal kecsegtetnek, hogy ehhez a pillanathoz még közelebb értünk: hatékony őssejt-terápiával értek el sikereket Parkinson-kór kezelésében. Miután a betegséget modellező patkányokba őssejtekből képzett emberi agysejteket fecskendeztek, a rágcsálók képesek voltak visszanyerni mozgáskoordinációjuk felett az ellenőrzést. Agyuk vizsgálata során pedig megállapították, hogy a sejtek helyreállították a kór miatt korábban megváltozott dopaminszintjüket.
Az öthónapos kísérlet során kiderült, hogy a patkányokba juttatott sejtek hosszútávú kapcsolatokat képeztek agyuk más területeivel, és képessé váltak a megfelelő célterülettel való párbeszédre. Ennek köszönhetően állt helyre motoros funkciójuk, azaz nyerték vissza mozgásuk fellett az ellenőrzést.
"Hatalmas áttörést értünk el, és egy lépéssel ismét közelebb kerültünk a klinikai tesztekhez" - nyilatkozta a kutatást vezető Malin Parmar. Noha még mindig a kutatás korai stádiumában járunk, a Lun University szakembere szerint akár már 2017-ben sor kerülhet az első ilyen, embereken való kísérletekre.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06