Ne forgolódjon miatta!
Így befolyásolja a Hold az alvást
Hiába panaszkodunk álmatlanságra vagy éppen rémálmokra telihold idején, az egészet csak beképzeljük?
2014.08.18 20:09ma.huNémet kutatók megunták a Holddal kapcsolatos hiedelmeket, és megkeresték arra a kérdésre a választ, hogy a holdfázisok váltakozásának van-e bármilyen hatása az éjszakai alvás minőségére. Az eredmény önnek sem fog tetszeni!
A közvélekedés szerint ugyanis a Hold hatással van az emberre mint fiziológiai lényre. Sokan panaszkodnak például álmatlanságra telihold környékén. A Max Planck Institute of Psychiatry (München) kutatói azonban új vizsgálatuk alapján nem tudták megerősíteni a korábbi tanulmányok által is vallott nézetet, miszerint a holdfázisok váltakozása és az éjszakai alvás “minősége” között korreláció lenne - olvasható magyarul a tanulmány kedvenc lapunk, a Csillagászat.hu oldalán. A kutatók állításukat több mint ezer önkéntes alvási adatainak elemzése alapján tették. Az eredmény az orvostudományi és gyógyszerészeti publikációs szokások visszásságaira is rávilágít, ugyanis a nullhipotézist, miszerint nincs összefüggés, valószínűleg már korábbi kutatások is igazolták, de ezeket az eredményeket – mint a koncepcióval össze nem illőket – nem hozták nyilvánosságra.

Számos kutatás kereste már létező adatbázisok újbóli elemzésével a választ arra a kérdésre, hogy a Hold bármilyen módon befolyásolja-e az alvást. Az eredmények erősen változó képet mutattak, mivel az alvásra gyakorolt hatást csak ritkán mérték valamilyen objektív módon, például EEG segítségével. Néhány munka szerint a holdfázisok váltakozása a nőkre van nagyobb hatással, más tanulmányok szerint pedig inkább a férfiakra. Egy 30 önkéntes adatain alapuló 2013-as és egy 50-es mintán végzett 2014-es vizsgálat egyetértett abban, hogy a telihold környékén rövidebb az éjszakai alvás összideje, mint máskor. Más paraméterek tekintetében azonban ellentmondó eredményekre jutottak. Az egyik szerint például a REM-fázis kezdete – főként ebben a periódusban álmodunk – újhold környékén késik, a másik azonban a legnagyobb csúszást ebben éppen telihold környékén tapasztalta.
A kis elemszámú minták által okozott véletlen lehetőségének kiküszöbölésére a müncheni kutatók most 1265 önkéntes 2097 alvással töltött éjszakájának adatait elemezték. A kutatás vezetője, Martin Desler (MPIP, Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour, Nijmegen) neurológus szerint a nagy minta ellenére sem tudták a korábbi vizsgálatok eredményeit hozni, azaz nem tudtak statisztikailag szignifikáns összefüggést kimutatni az emberi alvás paraméterei és a Hold fázisváltozásai között.
De ez nem jelenti azt, hogy nem álmodhatunk vérfarkasokkal szuperhold idején. Jut eszünkbe, szuperhold nem is létezik!
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06