Tíz éve fertőzte meg férje a nőt
A HIV-fertőzött feleség titka
A HIV legyőzésének titkát hordozhatja egy nő, akit férje tíz éve fertőzött meg a vírussal, ám máig sincs szüksége gyógyszeres kezelésre - közölték amerikai kutatók.
2008.08.13 16:22MTIAz úgynevezett "elit elfojtók, szupresszorok" közé tartozó nő immunrendszerét a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem munkatársai vizsgálják. Arra keresnek választ, hogy szervezete miként bírkozik meg a ma még gyógyíthatatlan betegséghez vezető vírusfertőzéssel. "Először úgy tűnt, a házaspárt hibás vírus fertőzte meg" - mondta Joel Blankson, a tanulmány vezetője. A házastársaknál azonban, akik 17 éve monogám kapcsolatban éltek, ugyanazt a vírustörzset mutatták ki a kutatók.
Az egyetlen különbség a feleség immunrendszere, mely miatt másként reagál a fertőzésre. "Ez jó jel atekintetben, hogy kifejleszthető egy terápiás vakcina" - véli Blankson. Ez a vakcinafajta nem előzné meg a fertőzést, de a páciensek kezelhetők lennének vele. A baltimore-i férfit és nőt is tíz éve diagnosztizálták, a férj egykori intravénás droghasználó. A tesztek kimutatták, hogy a feleség CD8 T-sejtekként ismert immunsejtjei 90 százalékos arányban állították meg a HIV-vírus szaporodását, míg a férj T-sejtjei csak 30 százalékban - írja Blankson csoportja a Journal of Virology című szakfolyóiratban.
A nő szervezetében lévő HIV-vírus az immunrendszer támadásának hatására mutálódott és gyengült, míg a férfiban található vírus megőrizte erejét. A jelenség több szempontból is ötleteket adhat a HIV-vakcinát kutatóknak. "Hogyan támadják meg a CD8 T-sejtek a HIV-et és miképp kényszerítheti állandó visszavonulásra a vírust egy erősebb immunválasz?" - összegezte Blankson. "Megkíséreljük megtudni, pontosan hogyan akadályozzák meg a nő T-sejtjei a vírus sokszorozódását. Megnézzük, milyen citokineket termelnek" - tette hozzá a kutatásvezető. A citokinek az immunrendszer jelzőfehérjéi.
Amit már megfigyeltek a kutatók: míg a férj T-sejtjei ezek közül csak gammainterferont állítanak elő, addig a feleségé a gammainterferonon túl még tumornekrózis-faktort is. A teljes kép kialakításához azonban mindez nem elég, mert e két fehérjével korábban már sikertelenül próbálkoztak más pácienseknél a kutatók. A nő immunsejtjei csak a vírussal való találkozáskor reagáltak.
Egy további adalék, hogy szokatlanul nagy a nő humánleukocita-antigén (HLA)rendszerének aktivitása. Az immunrendszer e fontos komponense segíti a szervezetet ellenségei (baktériumok, vírusok) antigénjének azonosításában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06