Parazitacsere
Méhpusztulások - a háziméhek a fő bűnösök!
Améhészek gondoskodását élvező háziméhekről terjedhetnek át a betegségek a vadon élő poszméhekre.
2014.02.20 13:45MTI
"A vadon élő poszméh-populációk a jelek szerint jelentős hanyatláson mennek keresztül szerte Európában, Észak- és Dél-Amerikában, valamint Ázsiában is" - húzta alá a vizsgálat vezetője, a University of London munkatársaként dolgozó Mark Brown. Kisebb tanulmányok már kimutatták, hogy a betegségek oda-vissza adódnak a poszméhek és a háziméhek között. Brown szerint azonban a mostani az első tanulmány, amely országos szinten vizsgálta a problémát, három betegségre és parazitára is kiterjesztve a kutatást.
A vizsgálat során 26 helyszínen nagyjából 750 méhet vizsgáltak meg a kutatók Nagy-Britannia-szerte és laboratóriumi körülmények között is megfigyelték a betegségek terjedését. A kísérletek szerint a poszméhek ugyanazoktól a parazitáktól, kórokozóktól és betegségektől szenvednek, mint a háziméhek, és a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy ez milyen hatással van a poszméhekre.
"Megfertőztük a méheket és megvizsgáltuk az állapotukat, illetve az élettartamukat, amelynek esetében jelentős csökkenést tapasztaltunk" - mondta Matthias Furst a tanulmány társszerzője. Bár a szakember szerint az eredmények nem egyértelműen igazolják, hogy a betegségek a háziméhekről terjednek át a poszméhekre, de a bizonyítékok mégis ebbe az irányba mutatnak, mivel az előbbieknél jóval magasabb a vírusok előfordulási gyakorisága és a fertőzöttségi ráták.
A háziméhek és poszméhek ugyanabból a családból származnak, ám a kisebb háziméhek a méhészek által felállított kaptárakban élnek, amelyeket egyik mezőgazdasági területről a másikra szállítanak, hogy a rovarok beporozzák a növényeket és mézet termeljenek. A poszméhek akár kétszer nagyobbak is lehetnek a háziméheknél, többször képesek csípni, nem termelnek méztöbbletet és jóval kisebb kolóniákban élnek a szabadban.
A kutatók szerint a poszméhek feltehetőleg úgy kerülnek kapcsolatba a betegséggel, hogy a fertőzött háziméhek által már meglátogatott virágokkal érintkeznek. A poszméhek emellett néha elfoglalják a háziméhek kaptárjait, megcsapolva nektárkészleteiket.
A Nature című folyóiratban közölt eredmények szerint a poszméheket súlyosabban érintik a betegségek. Egy vadon élő poszméh átlagos élettartama 21 nap, de a fertőzött példányok nagyjából 15 napot élnek, és míg a háziméhek kaptárjaiban több tízezer dolgozó szorgoskodik, így néhányuk elvesztése nem okoz problémát, addig a poszméhek fészkeiben legfeljebb néhány száz dolgozó található.
Korábbi tanulmányok szerint a poszméhek évente hárommilliárd dollár értékű gyümölcs és virág beporzását végzik az Egyesült Államokban, míg a háziméhek munkájának értéke 20 milliárd dollárhoz közelít.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06