Közvélemény-kutatás
Az osztrákokat kedveljük a leginkább, az oroszokat (még) nem
A magyarok más országok közül elsősorban a nyugat-európaiakkal, ezen belül leginkább Ausztriával rokonszenveznek, és sokkal kevésbé kedvelik a kelet-közép-európai térség országait. Mit szólnak ehhez az oroszok?
2014.02.17 17:30MTI
A 2013 novemberében végzett, országosan reprezentatív közlemény-kutatás szerint a résztvevők a felmérésben szereplő 18 ország közül mindegyik nyugat-európairól pozitívan nyilatkoztak. A legtöbben (93 százalék) Ausztriáról, utána a külföldi munkavállalók körében egyre népszerűbb Nagy-Britannia (91 százalék), majd Németország és Svájc (90 százalék) következik - derült ki a Psyma Hungary Kft. által készített felmérésből.
A kelet-közép-európai térség országai közül a legtöbben Horvátországgal (82 százalék) és Lengyelországgal (77 százalék) szimpatizálnak. A megkérdezettek a legkevésbé szimpatikusnak Magyarország keleti és dél-keleti szomszédjait tartják: a lista utolsó három helyén sorrendben Románia, Szerbia és Ukrajna található (42, 38, illetve 36 százalék).
Azt írták: az ezer ember személyes megkérdezésén alapuló felmérés eredményei szerint rokonszenvek és ellenszenvek alapján kirajzolódik egy erőteljes nyugati-keleti választóvonal. Emellett a földrajzi közelségnek is fontos szerepe lehet a válaszok alakulásában: a megkérdezettek elsősorban a szomszédos országokról nyilatkoztak kritikusan - tették hozzá.
A szomszédos országok megítélésére is vonatkozik ugyanakkor a nyugati-keleti megoszlás: a nyugati országhatárhoz közel eső Ausztria és Horvátország mellett a nyugatiasabb Szlovénia (67 százalék) és Csehország (66 százalék) is inkább pozitív megítélés alá esik. A keleti határhoz közelebb eső országokhoz kritikusabban viszonyultak a válaszadók, és a kutatók szerint ebben minden bizonnyal szerepet játszik az is, hogy azokban az államokban jelentős magyar kisebbség él. Ez alól kivételt képez Szlovákia, amely a kisebbségi problémák ellenére viszonylag népszerű (59 százalék) - tették hozzá.
A világpolitika alakulását meghatározó nagyhatalmak közül az USA jóval közelebb áll az emberekhez, mint a keleti térség vezető államai. Ugyanakkor az Egyesült Államok a maga 76 százalékos népszerűségével így is csak a lista középmezőnyében foglal helyet, a nyugat-európai országoktól leszakadva - jegyezték meg. Oroszország és Kína megítélése negatívabb: ez a két ország a lista alsó harmadában található (51, illetve 48 százalék).
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06