Már nyolc éveseknek is felírható...

Gyerekeknek koleszterincsökkentőt?

Az új gyerekgyógyászati irányelvek szerint akár már nyolcéves gyerekeknek felírhat orvosuk koleszterincsökkentőt. Az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia nyilvánosságra hozott állásfoglalása viharos vitákat váltott ki mind a szakorvosok, mind a szülők körében.

2008.07.22 17:25MTI

Nagy vizsgálatok egyértelműen bizonyították, hogy a koszorúérszűkületben szenvedő betegek életét a sztatin kezelés meghosszabbítja, az infarktus ritkábban ismétlődik, szívelégtelenség sem alakul ki olyan gyakran, mint azoknál, akik ilyen tablettát nem szednek. Meggyőző statisztikák mutatták, hogy a koszorúér-elmeszesedés előrehaladását hatásosan fékezik, ugyanakkor a legbiztonságosabb gyógyszerek közé tartoznak.

Az Amerikai Szívgyógyász Akadémia szakbizottsága elkészítette az 1998 óta érvényes kezelési irányelvek frissített változatát, amely szerint azoknak a gyerekeknek, akiknek a "rossz" - LDL - koleszterinszintje a normál értékeknél magasabb, nyolcéves kortól sztatinkészítményt javasolt adni. Ez az ajánlás alaposan megosztotta a gyermekgyógyászok véleményét. Azoknak a gyerekeknek, akiknek családjában előfordult a magas vérkoleszterinszint vagy a korai koszorúérbetegség, ajánlott laboratóriumi vizsgálatokon átasniük 2-10 éves koruk között, hogy ellenőrizzék a koleszterinszintjüket - olvasható az állásfoglalásban.

A kövér, cukorbeteg vagy magas vérnyomású gyerekeket akkor is el kell küldeni vizsgálatra, ha családjukban az esetleges szívbetegség előfordulása nem tisztázott. A bizottság azt reméli, hogy a gyermekkortól sztatinkezelésben részesülő iskolások elkerülhetik a felnőttkori érelmeszesedést, és ez alapvetően megváltoztathatja a jövőjüket, hiszen jelenleg az iparilag fejlett országokban minden második ember valamilyen szív- és érrendszeri betegség következtében fejezi be az életét.

Az ellentábor szerint senki sem tudja, hogy gyermekkorban ezeknek a készítményeknek nincs-e gyakrabban mellékhatása, mint a felnőttek körében. Az is kérdés, hogy ez a sokévtizedes gyógykezelés valóban javítja-e a szívhalál arányát. Ezt remélni ugyan lehet, de egyelőre nincs rá bizonyíték. Fontosabb a gyerekeket egészséges étrendre és több mozgásra szoktatni. Nagy veszély lenne, ha a szülők azt hinnék: a tabletta a megfelelő nevelést helyettesítheti.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.