Nem mindenhol jó melegnek lenni
Elnézően kezelt homofóbia az EU-ban
Az Európai Unió és számos tagállama nem lép fel kellő eréllyel a homofób gyűlölet vezérelte erőszakcselekmények ellen.
2013.09.18 20:45MTI
Az esettanulmányokkal kiegészített 16 oldalas Amnesty International elemzésben a világ legnagyobb emberi jogi szervezete hangsúlyozza, hogy a gyűlölet motiválta erőszaknak különösen káros és hosszú távú hatásai vannak az áldozatokra. Az EU és sok uniós tagállam azonban nem ismeri el törvényeiben gyűlölet-bűncselekményként azokat a támadásokat, amelyeknek indítéka az áldozat szexuális orientációja vagy nemi identitása.
Az Amnesty International szerint ez elfogadhatatlan, mivel a szexuális irányultság és a nemi önazonosság a nemzetközi emberi jog diszkriminációtól védett területei közé tartozik.
A diszkriminatív indíték a gyűlölet-bűncselekményeket minden más bűnözési kategóriától megkülönbözteti. Éppen ezért kritikus fontosságú, hogy az áldozatok szexuális orientációja vagy nemi identitása alapján elkövetett bűncselekmények kivizsgálása során a hatóságok minden lehetséges módon igyekezzenek feltárni az indítékot - áll az emberi jogi szervezet szerdai felhívásában.
Az Amnesty International idéz egy nemrégiben elvégzett EU-felmérést, amely kimutatta, hogy a homofób indítékú erőszakcselekmények 80 százalékát az áldozatok nem is jelentik a rendőrségnek, gyakran azért, mert félnek az intézményesült homofóbiától.
A jelentés Bulgáriát, Csehországot, Németországot, Olaszországot és Lettországot említi azon EU-tagállamok között, amelyek büntető törvénykönyveiben nincsenek külön szankciók a szexuális irányultság vagy a nemi identitás alapján elkövetett bűncselekményekre.
Az egyik esettanulmány szerint Szófiában 2008-ban megöltek egy férfit, mivel az elkövetők feltételezték róla, hogy meleg, a két gyanúsított ellen azonban öt év elteltével sem indult bírósági eljárás.
Az EU és tagállamai addig nem tudnak eleget tenni a diszkrimináció elleni fellépés kötelezettségének, amíg nem honosítanak meg megfelelő intézkedéseket a gyűlölet motiválta bűncselekmények minden formája ellen. A jelenleg alkalmazott kettős mérce azt az üzenetet közvetíti, hogy az erőszak egyes formáinak áldozatai kevesebb figyelmet és védelmet érdemelnek, mint mások. Ez elfogadhatatlan az Európai Unióban, amely büszkén hirdeti az egyenlőség és a befogadás elvét - áll az Amnesty International szerdán ismertetett tanulmányában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06