A nyúlszáj veleszületett fejlődési rendellenesség
Mitől alakul ki a nyúlszáj?
A nyúlszáj veleszületett fejlődési rendellenesség. Nem ismert a megelőzésének módja, de a ma használatos kozmetikai műtétekkel jól kezelhető.
2012.12.15 09:12napidoktor.huA nyúlszáj, nyúlajak vagy ajakhasadék (cheiloschisis ) arról kapta nevét, hogy az össze nem nőtt, kissé szétálló felső ajak a nyulak szájára emlékeztet. A nyúlszájúság következményeképpen beszédzavarok- illetve táplálkozási nehézségek is fennállnak.
A nyúlszáj kialakulásának okai ma sem ismertek pontosan. A szakemberek úgy vélik, hogy több tényező együttesen játszik szerepet jelentkezésében, valamint az, hogy ezek miként hatnak egymásra. Feltételezik, hogy ha a terhesség során valamilyen vírusos betegség lép fel, az anya cigarettázik, bizonyos gyógyszereket szed, az növeli a nyúlszájúság esélyét. Ha az anyát sokkhatás- vagy bármilyen károsító hatás éri, az szintén szerepet játszhat a betegség kialakulásában.
Természetesen, ha a családban már előfordult nyúlszájúság, az utódok esélye nagyobb a betegségre. A közvetlen családtagok érintettsége különösen sokat nyom a latban, az első fokú rokonságban előforduló nyúlszájúság fokozott genetikai terheltséget jelent. Hazánkban a nyúlszájúság egyébként 500-ból egy babát érint.
Mit kell tudni róla?
A nyúlszáj nem mindenkinél egyforma és ritka, hogy csak az ajak érintett. Az ajakhasadék az orrlyukig fut felfelé, de lehet egyoldali (inkomplett), vagy kétoldali (komplett). Nem ritka a szájpad- és a fogléc hasadéka is. Lehet az elváltozás kicsi és egészen nagy is, mely akár az egész arcot érinti. Mivel az ajkakat nem lehet összezárni, ez a táplálkozásban is gondokat okoz.
A nyúlszájúság korán kiszűrhető. Ultrahangvizsgálattal a 12. héten megállapítható, ha a babánál gond van. Manapság a korszerű műtéti eljárásokkal szépen korrigálható a nyúlszájúság. A nyúlszáj műtét már a kicsi születése utáni 4-6 hónapban elvégezhető. Nemcsak esztétikailag lesz szebb a látvány, de a beszéd is javul. A kezelés menete egyénfüggő: legtöbbször az ajakkorrekció az első, majd pedig a szájpad zárás, ezzel együtt a fogmeder nyúlvány és a fogak korrigálása. Elsőként az ajakhasadék megműtésével kell foglalkozni viszont, ha más hasadék is van - a többi jöhet később. A helyreállítások végső szakasza kamaszkorban is végezhető (ezek az „utolsó simítások”).
Meg lehet előzni?
Teljes biztonsággal nem lehet megelőzni, de tehetünk azért, hogy a nyúlszájúság esélyét jelentősen lecsökkentsük. Amellett, hogy vigyáznak egészségükre, a kismamáknak érdemes a vitaminok mellett folsavat szedniük: nemcsak a nyúlszáj, hanem egyéb arc-rendellenességek kiküszöbölése, valamint az idegrendszeri károsodás elkerülése miatt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:07 Halálra késelte osztálytársát egy francia gimnazista, a tantestület fékezte meg a támadót
- 18:39 Europol: ipari méretű droglabort számoltak fel Belgiumban
- 16:20 Sártengerré változott a 67-es út - videók
- 14:19 Agrometeorológia: jól jönne az eső, de a csapadék egyenlőtlen eloszlásban érkezik
- 12:17 Elindult a Sencsou-20 űrhajó a kínai űrállomásra
- 10:48 Kigyulladt és leomlott egy híd Pekingben
- 8:27 Tűzvész tombol New Jerseyben - Több ezer lakost evakuáltak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06