Fehérjének köszönhetjük...?

Ez a felelős az éjszakai bevizelésért?

Japán kutatók egy fehérjében találták meg a felelőst a sokaknak alvási problémákat okozó gyakori éjszakai vizelési ingerre.

2012.05.02 12:55MTI

A connexin43 jelű fehérje alacsony szintje okozza, hogy a hólyag "megtelt" üzenetet kap, így értelemszerűen a "ki kell üríteni" utasítást küldi tovább az agyba - írták a Nature Communication című folyóiratban közzétett tanulmányukban a szerzők.

Ez a fehérje egyike a cirkadián ritmust szabályozó molekulák sorozatának, amelyek összetett mechanizmussal irányítják a testi folyamatokat, hogy azok nappal felgyorsuljanak, éjjel pedig lelassuljanak.

Mély alvás közben az egészséges emberek hólyagjába a vesékből egységnyi idő alatt kevesebb vizelet kerül, mint napközben, ugyanakkor a hólyag nagyobb mennyiséget képes tárolni alvás közben, mint a nappali aktivitás közben.

Amikor azonban csökken a connexin43 fehérje szintje, akkor - a kutatók megállapítása szerint - a hólyag simaizma túlérzékennyé válik a teltséget érzékelő idegimpulzusokra.

A Kiotói Egyetem munkatársai felfedezésüket génmódosított egerekkel végzett kísérletekben tették. Ezeknél az állatoknál hiányzott a connexin43 fehérjét kódoló gén, így a szóban forgó molekula nem termelődött.

Egyszersmind azt is valószínűsítik a kutatók, hogy a fehérje mennyiségének változásán túl más folyamatok is közrejátszhatnak az éjszakai vizelési problémák kialakulásában.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.