Nem marad pénz környezetvédelemre?
Jávor Benedek (LMP) panaszt nyújtott be az európai környezetvédelmi biztosnak
Jávor Benedek panasszal fordult Janez Potocnikhoz, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosához, mert a képviselő szerint kritikussá vált a magyar környezetvédelmi intézményrendszer finanszírozása.
2011.05.25 16:32MTIAz Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a környezetvédelmi intézményrendszernek, azon belül, a hatósági rendszernek, a nemzeti parkoknak illetve a környezetvédelmi- és vízügyi igazgatóságoknak juttatott alacsony költségvetési támogatás több megegyezést, köztük Magyarország uniós csatlakozási szerződését és az EU hatodik környezeti akcióprogramjáról szóló szerződést is sérti.
A panaszában azt kéri, hogy a biztos indítson vizsgálatot az ügyben, és ha bebizonyosodik a beadványában bemutatott kormányzati kötelezettségszegés, akkor Magyarországot mondják ki hibásnak és kötelezzék a mindenkori magyar kormányt a szerződésekben előírt kötelező környezetvédelmi feladatok teljesítésére.
A politikus kijelentette, a magyar kormányoknak nincs lehetősége arra, hogy olyan mértékben csökkentse a környezetvédelmi intézményrendszer finanszírozását, mint ahogy tették azt az elmúlt hét-nyolc évben.
Elmondta, hogy az intézményrendszer költségvetése 2003-2004 óta nagyjából a felére esett vissza, miközben ezzel párhuzamosan új feladatokat kaptak. Hangsúlyozta, hogy a környezeti hatósági rendszere büdzséjének visszaesése miatt csökken az abban dolgozók létszáma, ami a szakmai munka visszaesését hozza magával.
Azt mondta, hogy habár a panaszt egyéni képviselőként és a Fenntartható bizottság elnökeként is jegyzi, de azt nem a testület nevében nyújtotta be.
A Vidékfejlesztési Minisztériumon belül teljesen aránytalanul hajtották végre a költségvetési zárolást, a 19 milliárd forint felét arra a környezetvédelmi ágazatra terhelték, amelyik a tárca büdzséjének körülbelül egyötödével rendelkezik - válaszolta arra a kérdésre, hogy a környezetvédelmi ügyekre honnan csoportosítana át forrásokat. Véleménye szerint "már az is a túlélést jelentené", ha a minisztériumon belül újraosztanák, hogy honnan zárolnak.
Megjegyezte, hogy a kormánynak nemcsak az uniós, de a magyar jogszabályok által is előírt feladatai vannak, például a belvízi vagy árvízi védekezésben, "amelyeknek jelen pillanatban az intézményrendszer nem tud eleget tenni a költségvetési források hiányban".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06