Nem támogatják az elképzelést
A KÖSZ szerint átgondolatlan az új önkormányzati törvény tervezete
Átgondolatlannak és kiforratlannak tartja a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetsége (KÖSZ) az új önkormányzati törvény tervezetét, amelynek a munkaanyagát a múlt héten mutatta be a Belügyminisztérium.
2011.05.17 15:01MTIWekler Ferenc, a szervezet elnöke kedden azt mondta: nem tudják támogatni az elképzelést.
A Népszabadság keddi számában közölte: az optimális "üzemméret" kialakítása érdekében egy az önkormányzati törvény előkészítését célzó munkaanyag azt javasolja, hogy a kétezernél kevesebb lakosú településeken szüntessék meg az önálló polgármesteri hivatalt; a javaslat szerint a társközségek ügyeit egyetlen hivatal intézné.
A 400 kistelepülést és 30 kistérséget képviselő KÖSZ elnöke azt mondta: az elképzelés "nagyon hajaz a tanácsrendszer idejére, amikor közös tanácsokba kényszerítették a településeket". Wekler Ferenc úgy véli, a tervezetnek ez a része azt okozná, hogy kiürülnének a kistelepülések.
Az önkormányzati szövetség vezetője hozzátette: jelenleg az "aprófalvas" megyékben - mint amilyen Zala, Sopron, Tolna és Nógrád - egy 2000 lakosú falu már nagynak számít, így a helységek nagyobb részében megszűnnének a hivatalok, s ez nagyon bonyolulttá és nehézzé tenné az ott élők életét.
Kiemelte, hogy nincs koherencia a már említett javaslat és azon elképzelés között, amely azt célozza, hogy az ezer főnél alacsonyabb lélekszámú településeken ne legyenek főállású polgármesterek. Feltette a kérdést, hogy mi értelme az ezernél több, de a kétezernél kevesebb lakost számláló településeken polgármesternek, ha annak nincs hivatala.
Wekler Ferenc azt mondta, ráadásul nem biztos, hogy a tervezet, az apparátus leépítése együtt ját a költségek mérséklődésével, hiszen ki kell építeni egy olyan informatikai hálózatot, amely akár több tízmilliárd forintba is kerülhet, s az állam által átvállalt feladatok is tovább növelhetik a hiányt.
A Népszabadság azt írta: a lakosság száma a csaknem 3200-ból 2365 településen nem éri el a kétezret, ez utóbbiakon legfeljebb 600-800 egyesített hivatalt alakítanának ki. A választott képviselő-testület és a polgármester mindenütt megmaradna, a kisebb falvakban a megszűnő polgármesteri hivatal helyett néhány fős iroda létesülne. A helyi ügyeket így továbbra is helyben intézhetnék, s a települési érdekek sem maradnának képviselet nélkül.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06