Húsz éves a Fidesz
Kövér László: a problémák húsz éve változatlanok
A Fidesz ma ugyanazokkal áll szemben, mint 20 évvel ezelőtti megalakulásakor, mert Magyarországot ma is ugyanaz az uralkodó elit tartja fogságban, mint a rendszerváltás előtti években - mondta Kövér László, a párt egyik alapítója, a Fidesz választmányi elnöke, aki az MTI-nek adott interjújában húsz év eredményei és hibái mellett arról is beszélt, hogy szerinte az antikommunizmus a Fidesz legstabilabb jellemvonása 1988 óta.
2008.03.30 13:52MTIKövér László 1988. március 30-án 36 másik értelmiségi fiatallal alapította meg a Fiatal Demokraták Szövetségét a budapesti Bibó István szakkollégiumban. A politikus szerint a megalakuláskor a Fidesz nem akart más lenni, mint a már lazuló egypártrendszer struktúráját tovább feszegető alternatíva a Kommunista Ifjúsági Szövetséggel szemben.
"Akkor még nem akartunk semmi többet, nem képzeltük el, hogy mi lesz a Fidesszel öt év múlva, húsz év múlva meg pláne, csak azt akartuk, hogy elismerje az akkori hatalom a jogunkat arra, hogy szabadon szervezkedhessünk" - fogalmazott Kövér László. Szerinte a Fidesz "nagy tette" abban rejlik, hogy jogi személyiségre igényt tartó szervezet formájában elsőként alakult meg az ellenzéki csoportosulások közül.
Szerinte a mai és az akkori politikai viszonyok között a sajnálatos hasonlóságot az adja, hogy a Fidesz ugyanazokkal áll szemben, még személyükben is, akikkel 1988-ban. "Akkor Gyurcsány Ferenc, Szilvásy György, Kiss Péter és mások jelentették a monopolhelyzetben lévő politikai elitet az ifjúsági szférában, akiknek az uralmát meg akartuk törni" - mondta a politikus, megjegyezve, hogy az akkori KISZ-vezérek közül volt, aki a Fidesz megalakulásának éjszakáján meg is jelent a Bibó kollégiumban, hogy a hatalom nemtetszését tolmácsolja.
Kövér László ugyanakkor kijelentette: "A hasonlóság a személyeken kívül a lényegben van, valójában ugyanaz az uralkodó elit tartja ma túszként fogságban a Magyarországot, mint amelyik 1988-ban, 1989-ben, 1990-ben".
Szerinte a módszereik is meghökkentően hasonlóak, hiszen 2006. október 23-hoz hasonló "rendőrattakra" csak a Kádár-rendszer utolsó éveiben volt példa, emellett a mostani politikai garnitúra szinte "kísértetiesen megismételte az 1985 és 1990 között elkövetett bűnöket", vagyis az államadósság irdatlan méretűre növelésével tette tönkre az ország gazdaságát.
Az akkori és a mostani helyzet közti különbségről Kövér László azt mondta, a rendszerváltás előtt a hatalomnak minden jogi eszköze megvolt, hogy eltapossa a vele szemben álló véleményeket, és tönkretegye a gazdaságot, most viszont Gyurcsány Ferencnek törvényt kellett sértenie, hogy ezt megtegye.
Szintén különbség - folytatta - hogy ma már van többpártrendszerű demokrácia, pro forma megvan a demokratikus ellenőrzés lehetősége a parlament számára, sajtószabadság van, és miután a polgári oldal környékén is kiépült egyfajta sajtóinfrastruktúra, még az erőfölénnyel sem lehet úgy visszaélni, mint akár 5-10 évvel ezelőtt.
Kövér László a 20 év alatt a Fidesz legstabilabban meglévő jellemvonásának az antikommunizmust nevezte, ami szerinte nem egy társadalmi csoporttal vagy "a kommunistákkal" szembeni érzelmi szembenállás, hanem annak "a rendszernek" az elutasítása, ami 1990 előtt 50 éven keresztül uralta és tette tönkre az országot gazdaságilag és szellemileg. Szerinte Magyarország 20 éve azzal a problémával küszködik, hogyan lesz a masszává gyúrt szocialista társadalomból olyan nyugati országokra hasonlító berendezkedés, ahol a szorgalmából gyarapodni tudó középosztály adja a társadalom többségét, nem pedig a mindennapi megélhetéséért küszködő milliók.
A Fidesz szervezetében, szavazóbázisában bekövetkezett változásokról Kövér László azt mondta, a Fidesz a 37 alapítóból kiindulva, az 1998-2000. körüli 7-8 ezres tagság után, mára Közép-Európa legerősebb néppártjává vált, amely 1.100 településen van jelen, több mint 37 ezer taggal. Mint mondta, a szavazóbázis a Fidesszel együtt öregedett, azonban a fiatalok körében a mai napig felülreprezentált a párt, ami azt is jelenti, hogy a Fidesz a jövő pártja tudott maradni.
Kövér László fontosnak nevezte a polgári körök megalakulását, mert szerinte enélkül a Fidesz 2002 óta talán a jelentéktelenségbe süllyedt volna. Mint mondta, a polgári körök legheroikusabb időszaka a 2002-es választások utáni 1-2 év volt, aztán egyfajta "apály" következett, de csak látszólagosan, mert közülük sokan beléptek a Fideszbe. Bár a belépések előtti tagság így kisebbségben van, de szerinte ez csak elenyésző számú és jelentéktelen konfliktust okozott.
A Fidesz 20 éve sikertörténet, akkor is, ha közben számos kudarc érte a pártot, mert a sikerek sok esetben a kudarcok túlélésében és ebből kiindulva a megújulás képességében fogalmazhatók meg. Úgy vélte, hogy a megalakulás óta sok hibát követtek el, de olyat, "ami miatt halálukig szégyellniük kellene magukat", talán nem követtek el. Szerinte hiba volt, hogy 1990 és 1992 között nagyobb károkat okoztak a polgári oldal ellenzékeként, mint amennyit szabad lett volna, és több konkrét ügyben is rossz álláspontot foglaltak el, így például ma már megszavaznák az egyházi ingatlanok visszaadásáról szóló törvényt, más lenne a véleményük a kárpótlásról, még akkor is, ha korábbi kritikájuk sok mindenben beigazolódott. Szerinte a Fidesz-kormány idején az építkezéshez szükséges elszántság mellé "nem ártott volna némi szerénység, óvatosság és alázat", és az is hiba volt, hogy 2002 előtt leírták az MSZP-t, mint egy megújulásra képtelen struktúrát.
Kövér László a Fidesz jövőjéről azt mondta: legoptimistább reményei szerint öt év múlva a Fidesz harmadik kormányzati ciklusának elején lesz, vagyis előrehozott választásokon nyer még egy éven belül, és Magyarország újbóli emelkedő pályára állítását eredményező sikeres négy év után ismét felhatalmazást kap a kormányzásra.
Haldoklik a kormány Kövér László szerint a normális politikai demokrácia kiépítésének, a jobb- és baloldal közti megértésnek az a feltétele, hogy eltűnjön a közéletből az SZDSZ által képviselt politika garnitúra és mentalitás - mondta az interjúban.
"Meggyőződésem, hogy annak a politikai garnitúrának, annak a politikai mentalitásnak az eltűnése a magyar politikai közéletből, amit az SZDSZ képvisel, a kiinduló feltétele a normális politikai demokrácia kiépítésének, az úgynevezett baloldal valódi baloldallá válásának, meg az úgynevezett jobb- és baloldal egymással történő szóértésének is" - mondta Kövér László.
Szerinte az MSZP-SZDSZ kormányzás elmúlt 10 éve arra példa, hogy "nem tudnak egymás nélkül meglenni", ugyan az SZDSZ mindig fenyegetőzik, de nincs abban a helyzetben, hogy ezt beváltsa, hiszen ha kilép a koalícióból, akkor egy következő parlamenti választáson eltűnik a politika süllyesztőjében. Ott, ahová való - jegyezte meg Kövér László.
A fideszes politikus a kormánykoalíció és az "úgynevezett magyar baloldal" jelenlegi helyzetét egy "nagybeteg ember agóniájához" hasonlította, amely eltarthat évekig, de gyorsan véget is érhet. Mint mondta, a politikai ráció - egy normálisan működő demokrácia normálisan működő szereplőit figyelembe véve - azt diktálná, hogy az MSZP "olyan gyorsan szabaduljon meg Gyurcsány Ferenctől, amilyen gyorsan csak lehet".
Arra a felvetésre, hogy a Fidesz nem is kommentálja a koalíció és az SZDSZ belső ügyeiről szóló híreket, Kövér László azt mondta, itt az események önmagukért beszélnek, a folyamatok maguktól mennek előre. Gyurcsány Ferenc sértődött, arrogáns reakciója a népszavazásra, az SZDSZ koalíciós együttműködésért felelős államtitkárának "gúnyos, megvető" kommentárja, ami után a megalázott Gyurcsány Ferenc kénytelen elviselni, hogy Horn Gábor helyén marad, "mert különben kicsúszik a hátsó fele alól a miniszterelnöki szék", "ahogyan egy nem mérhető támogatottsággal rendelkező törpepárt diktálja Gyurcsány Ferencnek és az MSZP-nek a haladás irányát", ahogyan az SZDSZ-ben megmutatkoznak a "morális rothadás" végső tünetei - sorolta az önmagukért beszélő eseményeket Kövér László, majd hozzátette: "elvennénk belőle, ha ehhez bármit hozzá akarnánk tenni".
Úgy vélte, hogy a Fidesz az MSZP lebecsülésének hibáját nem követheti el, még akkor sem, ha az MSZP támogatottságát, belső kohézióját tekintve ilyen "mély gödörben" 1990 óta nem volt. Ugyanakkor szerinte az eddigiekkel szemben a helyzet most más, mert az MSZP nem mindössze pillanatnyi politikai nehézségekkel küzd, hanem elveszítette az identitását, erkölcsi értelemben tönkrement, és nem tudni, hogy lehet-e reparálni, vagy pedig meg kellene kísérelni inkább valakinek egy új alapokon épülő baloldali párt felépítését.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06