Reagan elválaszthatatlan a berlini fal leomlásától

Reagan-konferencia: Európa sokan köszönhet a volt amerikai elnöknek

Amint az egy konferencián elhangzott, Európa sokat köszönhet Ronald Reagan egykori amerikai elnöknek, mindig nagy tisztelettel emlegetik, amiért reményt adott az embereknek.

2011.04.29 14:33MTI

A Ronald Reaganről a Terror Háza Múzeumban tartott nemzetközi konferencián Hans Kaiser, a Konrad Adenauer Alapítvány budapesti vezetője elmondta:, mivel nyíltan sürgette, hogy Gorbacsov akkori szovjet vezető nyissa meg a határokat, kapukat mindenütt Európában. A határokat aztán Magyarországon, Sopronkőhidán nyitották meg, a kommunizmus megbukott, megnyílt a szabadság útja - foglalta össze.
   
Nemcsak Németország, hanem egész Európa sokat köszönhet Reagannek - jegyezte meg. Kifejtette: korábban Gorbacsovtól úgy hallotta, hogy a Szovjetunió azért omlott össze, mert gazdaságilag nem bírta a fegyverkezési versenyt, amelyet Reagan indított el.
   
Reagan nagyszerű ember volt, akit sokan félreismertek, többen csupán egy közepes színészt láttak benne - emlékeztetett Hans Kaiser.
   
Az egykori amerikai elnök reményt adott a kommunizmusban élőknek, hogy nincsenek egyedül - emelte ki Horia-Roman Patapievici romániai író és fizikus. Reagan szerinte nemcsak az amerikaiak, hanem minden olyan kelet-európai elnöke volt, akik elnyomásban éltek, és akik nélküle nem győzhették volna le a kommunizmust.
   
Mint mondta, Reagannek, aki 1981-89 között volt a Fehér Ház lakója, sikerült visszaállítania a kapitalizmus hitelét a szabad társadalom szemében, ami nélkül nem nyerhették volna meg a hidegháborút. Korábban, a hetvenes évek végén ugyanis a Szovjetunió több sikert is elért, míg az Egyesült Államok kudarcot kudarcra halmozott - idézte fel. Ennek oka az volt - mondta -, hogy míg a szovjet vezetők "bármit meg mertek tenni", az amerikaiakat megbénították a gátlásaik, "morális csapdába estek". Emiatt az amerikaiak kapitalizmusba vetett bizalma megingott - mutatott rá -, hozzátéve, ezt a hozzáállást változtatta meg Reagan.
   
Valerij Muszatov orosz történész, diplomata úgy vélekedett, Reagan és Gorbacsov érdeme, hogy enyhült az amerikai-szovjet kapcsolatok feszültsége, mivel felismerték, hogy ellenkező esetben zsákutcába kerülnek. A két politikus sokban különbözött egymástól, de a józan észre hallgatva jobb feltételeket teremtettek országaik viszonyában - mondta.

A diplomata, aki 2002 és 2006 között Oroszország budapesti nagykövete volt, rámutatott: mindkét vezető vidéki, szegény családból származott. Reagan mindig tudta, mit várnak el tőle az amerikaiak, és mit kell mondania, a "PR nagymestere" volt - jelentette ki.
   
Patrick T. Egan amerikai külpolitikai és kommunikációs tanácsadó szerint Reagan gondolkodásának középpontjában az egyéni szabadság és az elnyomás elleni harc állt. Reagan hitt abban, hogy a demokrácia magasabb rendű, mert a szabadságon alapul. A tanácsadó, aki egyúttal a külföldön élő republikánusok szervezetének magyarországi elnöke, kijelentette: Reagan szerint a katonai erő ugyan fontos, de a kommunizmus elleni győzelem alapja inkább a demokrácia magasabb rendű eszmeisége lehet.
   
Reagan legnagyobb csatáit akkor vívta, amikor el kellett fogadtatnia a nézeteit a nyugati világban - közölte John O,Sullivan brit újságíró. Párhuzamot vonva az amerikai elnök és II. János Pál pápa között megjegyezte: a pápa is egyházán belül kapta a legtöbb kritikát. Az elnök és az egyházfő is hitt abban, hogy a kommunizmus alapvetően gonosz, de legyőzhetik, mivel az igazság megállíthatja - hangoztatta.
   
Mint fogalmazott, Reagan és II. János Pál szövetségesként tekintettek egymásra, szorosan együttműködtek a kommunizmus elleni küzdelemben.
   
Patrick Keller német politológus és történész szerint Reagan megítélése jelenleg is ellentmondásos, mert egyszerre volt kemény, az ideológiájához ragaszkodó fél a hidegháborúban és idealista, aki el akarta tüntetni a nukleáris fegyvereket.
   
Az egykori amerikai elnök a demokrata gondolkodási iránynak, így hivatali elődjének, Jimmy Carternek is ellenszegülve azt hirdette, hogy félre kell tenni a félelmeket, és le kell győzni a szovjet kommunizmust - emlékeztetett, hozzátéve: sokan túl egysíkúnak találták a gondolkodását.
   
A konferencián megjelent mások mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.