Állig...

Felfegyverzett ország leszünk?

A hétfőn elfogadott alaptörvény szövege szerint mindenkinek joga van az önvédelemhez. Az alkotmányból még nem következik, hogy ezzel automatikusan enyhülnének a fegyvertartás szabályai is - azonban a Fidesz képviselőinek nyilatkozataiból már igen.

2011.04.20 07:54ma.hu

A magyar fegyvertartást szabályozó törvény európai viszonylatban a szigorúbbak közé tartozik. Ez változhat meg a közeljövőben, amennyiben a Fidesz átülteti a gyakorlatba is azt az (új) alkotmányos alapelvet, amelyik kimondja: „Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához.” Az új alaptörvény normaszövegéből még nem következik, hogy mindenkinek lehetősége lesz éles lőfegyver birtoklásához, azt külön törvényben kell megfogalmazni – már amennyiben valóban ez a jogalkotói szándék.

Valószínűbbnek tűnik azonban, hogy a Fidesz nem kívánja teljes mértékben felfegyverezni az országot. Az alkotmánymódosítás sem mond ki olyan elvet, ami a jelenleg hatályos törvényekből nem olvasható ki. A Büntető Törvénykönyv jelenleg hatályos szabályai szerint például „A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.” Ennek ellenére nyilvánvaló, hogy a jelenlegi szabályozást a kormánypárt túl szigorúnak tartja, sőt, egyes sajtóértesülések szerint már az idén megváltozhatnak a jogszabályok. A módosítási javaslat szerint 21 éves kortól akár viselési engedély nélkül is lehetne otthon lőfegyvert tartani.

A „szabad” fegyvertartás mellett alapvetően két érv szól. Az első klasszikus liberális érvelés: azaz egy nagykorú, független, felelős állampolgárnak jogában áll fegyvert tartani saját maga és tulajdona megvédésére. Azonban a világ jelentős részén inkább a jobboldal és a szélsőjobb érvel a fegyvertartás szabadsága mellett. Ennek oka a rendpártiság: egyes statisztikák szerint az európai országokban jelentősen csökkent a bűncselekmények aránya, amióta liberalizálták a fegyverhez jutást.

Az ellenérvek hasonlóan logikusak. A szigorú szabályozás fenntartása mellett szól, hogy ellenkező esetben a fegyverhez jutás nemcsak a tisztességes állampolgárok kiváltsága lenne, hanem a bűnözőké is. Emellett a fölösleges vagy elkerülhető lövöldözések megakadályozásának egyik módja a tiltás: Magyarországon eddig ismeretlen volt például az a fajta iskolai lövöldözés, amit S. Ábel próbált elkövetni az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, szerencsére sikertelenül. A szigorú szabályozás hívei érvelhetnek azzal is, hogy az ehhez hasonló esetek igencsak megszaporodhatnak azzal, ha lényegében minden büntetlen előéletű ember viselhet majd fegyvert.

Van azonban egy olyan érv, amelyet ritkán vesznek figyelembe a témával foglalkozók, ez pedig a törvény időzítése. Hiába van mélyponton Magyarország szubjektív biztonságérzete, a statisztikák arról árulkodnak, hogy évek óta csökken  az erőszakos bűncselekmények száma. Radikális közbiztonsági intézkedéseket pedig akkor érdemes hozni, amikor ellentétes tendenciát tapasztalnak.

Ennél is sokkal fontosabb azonban az állam erőszak-monopóliumának fenntartása. Az erőszak-monopólium kérdése az elmúlt években főként a Magyar Gárda és utódszervezetei kapcsán bontakozott ki. A Gárda és a hasonló szervezetek – például jelenleg az éppen Hajdúhadházon járőröző szélsőjobboldali Szebb Jövőért polgárőr egyesület – egy létező problémára való megoldásként alakultak és tevékenykednek, de működésük szinte automatikusan vonja magával a kisebbség megfélemlítését és az etnikai jellegű ellentétek kiélezését.

Egy liberalizált fegyvertörvény pedig nemcsak az önmagukat vagy tulajdonukat védeni akarók, de az önjelölt polgárőrök – vagy az éppen általuk feltüzelt ellenségeik – kezébe is lőfegyvert adna. És bár a törvénykezés célja a közbiztonság fenntartása és a vagyon ellen elkövetett bűncselekmények arányának csökkentése lenne, könnyen lehet, hogy előbbi céllal ellentétes hatást érne el: képzeljük csak el a Borsod megyei romák és gárdisták csapatát, amint egymással szemben állnak, felfegyverkezve. Vagy inkább mégse.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.