"Az emberek biztonságérzetének erősítése" a célja

Szili a szociális jogokra gyúratná rá az alkotmányozást

Szili Katalin szerint az alaptörvény feladata az emberek biztonságérzetének erősítése, így az alkotmányban kell kimondani, hogy az állam előmozdítja a szociális jogok érvényesülését.

2011.04.05 15:11MTI

A független országgyűlési képviselő kapcsolódó módosító javaslatainak bizottsági elutasítása után még gondolkodik rajta, hogy azok befogadása nélkül támogatná-e a kormánypártok alaptörvény-tervezetét.

A politikus, a nemzeti konzultációs testület tagja kedden sajtótájékoztatón kiemelte: a szociális biztonsághoz, a munkához és a lakhatáshoz való jog biztosítására nem elég törekedni, ezt az állam feladataként szükséges meghatározni az alkotmányban. Szólt arról is, hogy egy XXI. századi alkotmánynak tartalmaznia kell a harmadik generációs szabadságjogokat, így például az egészséges környezethez fűződő jogot. Kapcsolódó módosító javaslatait ismertetve fontosnak nevezte, hogy a környezeti kár okozóját helyreállításra kötelezzék, illetve hogy az alkotmány biztosítsa: mindenkinek jog van arra, hogy tájékoztatást kapjon a környezet állapotáról. Kitért arra, hogy miután a kormánypártok nem támogatták a kétkamarás parlament felállítását, kezdeményezte a társadalmi párbeszéd intézményesítését kormányzati és önkormányzati szinten. Hangsúlyozta azt is, hogy véleménye szerint meg kell őrizni a kisebbségi ombudsman és a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának szakmai önállóságát.

A politikus 21 kapcsolódó módosító javaslatot nyújtott be a Fidesz-KDNP alaptörvény-tervezetéhez, amelyek közül az alkotmányügyi bizottság kormánypárti többsége kedden egyet sem támogatott.

A kérdésére, mely szerint ezután hogyan viszonyul az alkotmányjavaslathoz, Szili Katalin úgy válaszolt: neki és az általa elnökölt Szociális Uniónak is el kell gondolkodnia arról, hogy "támogatható-e így ez az alkotmány".


Szintén kérdésre válaszolva elmondta: a határon túli magyarok szavazati jogával kapcsolatban az a legfontosabb, hogy sikerüljön konszenzust kialakítani annak mikéntjéről, megelőzve, hogy ismét olyan pártpolitikai megosztottság alakuljon ki, mint a kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtt.

Hozzátette: a részletekről még korai beszélni, hiszen egyelőre az sem ismert, hogy a kétszáz tagú parlament képviselőit milyen szabályok szerint választják majd meg.

A 2010 októberéig az MSZP frakciójában ülő Szili Katalin ugyancsak újságírói érdeklődésre közölte: nem ismerte a 2006-ban az igazságügyi minisztérium által kidolgozott alkotmánytervezetet, s arról a szocialista képviselőcsoport ülésein sem volt szó. A javaslatot nem kívánta minősíteni, beszélt ugyanakkor arról, hogy az alkotmányozás szükségességét házelnökként már nyolc évvel ezelőtt felvetette, de az ehhez szükséges "politikai konstelláció" hiányzott akkor.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.