Titkosszolgálati ki-kicsoda az interneten

Retteghetnek a kommunista rezsim vezető besúgói

Kíváncsi egykori besúgójára? Érdekli, merre lakott a kommunista rezsim néhány vezető spiclije? Szívesen megnézné, mennyit vágott zsebre egy-egy besúgásért? Mindössze néhány kattintás az interneten, és elénk tárul közel 600 SZT, azaz szigorúan titkos tiszt aktája. A honlap hétfőn indult útjára.

2011.03.02 11:39ma.hu

Az elmúlt évszázadot felölelő diktatúrák részleteinek lényegi része a rendszerváltás ellenére sem tisztázódott. Egyrészt továbbra is homály fedi a titkosszolgálati világot, másrészt, ha nagy ritkán egy-egy közéleti személyiségről mégis kiderül a múltja, akkor jó ideig heves vitákat gerjeszt a híre, azonban a téma tabuk nélküli kibeszélése sosem történt meg. Pedig jócskán akadnak olyan ügyek, melyeket érdemes lenne megvitatni, mint például azt, hogy a kommunista rezsim felső vezetésének életben lévő tagjai kifejezetten vastag nyugdíjjal éldegélnek minden különösebb probléma nélkül. Elég az utóbbi időszak egyik legnagyobb botrányára gondolnunk: Biszku Béla, az 56-os forradalmi leszámolások utáni belügyminisztere is közel negyedmilliót kap havonta a postástól.

Ugyancsak sokak zsebében kinyitná a bicskát Grosics Gyula által mesélt történet is: 1955-ben Kárpáti László nevezetű ÁVH-s hónapokon keresztül kínozta és vallatta az Aranycsapat kapusát, majd több évtizeddel később a körúton a villamosmegállóban futottak össze, és az egykori ÁVH-s mosolyogva üdvözölte korábbi fegyencét. A kissé abszurd helyzetet akkor a Fekete Párduc eképp reagálta le: nem tudtam, hogy szembeköpjem-e vagy orrba vágjam.

Sokan természetesen a mai napig nem ismerik besúgóik nevét, a III/I-es, III/II-es és III/III-as tisztek jó részének a mai napig nem kellett szembenéznie tetteivel. Egészen mostanáig. Hétfőn ugyanis az eddigi legteljesebb összesítést tették közzé a Kádár-korszak állambiztonsági szolgálatának szigorúan titkos tisztjeiről. Azokról, akik magasan a hétköznapi ügynökök felett álltak a pártállami hierarchiában, belügyi rendfokozatot viseltek, és illetményt is kaptak. Olyan munkahelyekre helyezték őket, amelyeket az állambiztonság érzékenynek ítélt, ott voltak a minisztériumokban és a szállodai portákon is.

A történészek számításai szerint hazánkban az állambiztonsági területen mintegy 2 300 SZT-tiszt szolgálhatott 1989-ig. A honlap, a http:// www.szigoruantitkos.hu, amelyet Boér Zoltán, Fráter Olivér és Ungváry Krisztián történészek állítottak össze a hódmezővásárhelyi Emlékpont múzeum támogatásával kíméletlenül rántja le a leplet az egykori szigorúan titkos tisztekről. Nemcsak nevüket, fényképüket, születési dátumukat, édesanyjuk nevét mutatja be, de egy google maps segítségével még utolsó, és feltehetőleg egyben jelenlegi lakhelyüket is. Nem lenne semmi meglepő abban, ha néhányan átkopogtatnának szomszédjukhoz, vagy átsétálnának a szembe lévő házba, hogy bekopogtassanak egy-egy SZ-tiszthez egy szembenézés erejéig. Húsz év alatt sokan elhunytak, sok irat pedig elkallódott, azonban a 2300 fős brancs mintegy ötöde nem bujkálhat tovább. Eljött az idő a szembenézésre!

ferrer

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.