Veres János csalódott

Magyarország visszavonta Surányi jelölését az EBRD élére

Magyarország visszavonta Surányi György jelölését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöki posztjára - közölte Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője az MTI-vel pénteken.

2008.03.21 12:50MTI

Veres János erről levélben értesítette Tommaso Padoa Schioppa-t, az EBRD kormányzótanácsának elnökét - mondta a szóvivő.

A levélben a magyar pénzügyminiszter azt is megírta, hogy miután az ország visszavonta Surányi György jelölését támogatja az európai közös jelöltet Thomas Mirow német pénzügyminiszter-helyettest azért, hogy ebben a kérdésben is érvényesüljön az európai egység.

Ugyanakkor Veres János nehezményezte a jelölési folyamatot, csalódottságát és rosszallását fejezte ki ezzel kapcsolatban, egyben reményének adott hangot, hogy a következő alkalommal átláthatóbb módon zajlik majd az egyeztetés a jelölésről - mondta a szóvivője az MTI-nek.

Veres János február végén jelentette be, hogy a magyar kormány Surányi Györgyöt - az olasz Intesa Sanpaolo közép- és kelet-európai regionális igazgatóját, aki egyben a CIB Bank elnöke is - jelöli az EBRD elnöki posztjára.

Március elején az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsában Thomas Mirow kapta a legtöbb szavazatot az EBRD elnöki posztjára szóló jelöléshez. Az ülést követő sajtótájékoztatóján Veres János úgy nyilatkozott: a többi jelöltnek - köztük Surányi Györgynek - nem sok esélye maradt azt követően, hogy a nagy EU-tagországok előzőleg megegyeztek a német jelölt támogatásában.

Az MTI meg nem nevezett forrásokra hivatkozva korábban közölte, hogy több résztvevő is kifogásolta a kiválasztás módját, mindenekelőtt azt, hogy az euróövezeti országok csoportján belül már megszületett a döntés, amely így "nem demokratikus és nem átlátható".

A Financial Times március 19-i száma szerint Tommaso Padoa-Schioppa olasz pénzügyminiszter, az EBRD kormányzótanácsának elnöke február 29-én írt levelet az összes részvényesnek, kérve, hogy március 20-áig nyújtsák be jelöléseiket, mire azonban a levelet elküldték volna, a verseny szinte le is zárult. Az EU-pénzügyminiszterek március 4-én tanácskoztak Brüsszelben; először a 13 euróövezeti miniszter találkozott, és Mirow-t támogatta. Amikor ezután a 27 tagállam mindegyikének szakminiszterei összeültek "kész tényekkel szembesültek ... a jelenlévők szerint erőfeszítés sem történt arra, hogy a versenyt nyíltként kezeljék, a többség Mirow-ra szavazott".

A Financial Times szerint azonban Magyarország, "szakítva a konvencióval, elvetette a többségi véleményt, és hitet tett amellett, hogy kampányolni fog Surányi György mellett". Veres János pénzügyminiszter a londoni gazdasági napilap egyenes idézete szerint azt mondta, hogy "a kelet-európai jelölteknek nem volt esélyük ... nehezményezem, hogy a döntést egy szűkebb kör hozta meg, az eurócsoporton belüli konzultáció során. Az EBRD működési területe Kelet-Európa".

A Financial Times szerint Mirow-nak volt a legkevesebb tapasztalata a posztkommunista gazdaságokkal kapcsolatban, "de ez mit sem számított: mögötte álltak a legnagyobb támogatók".

A kelet-európai átalakulás finanszírozására 1991-ben létrehozott londoni bank jelenlegi francia elnöke, Jean Lemierre - második mandátumának lejártával - a nyáron távozik posztjáról.

A bankelnök személyét az EU-n belüli megállapodás alapján választják ki, bár az EU és az Európai Beruházási Bank (EIB) csak kettő a hatvanhárom részvényes közül, amelyek között ott van az Egyesült Államok és Oroszország is. Az EBRD eddigi négy elnöke közül három francia, egy német volt. Az alelnököt eddig mindig az Egyesült Államok delegálta.

A részvényesek hivatalosan májusban, a kijevi közgyűlésen döntenek a bankelnök személyéről.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.