Vége az évtizedes huzavonának
Sínen az uniós szabadalom
Az Európai Unió Tanácsa február 14-én kérte az Európai Parlament hozzájárulását az európai szabadalommal kapcsolatos megerősített együttműködés elindításához 25 tagállam részvételével.
2011.02.14 16:59MTIEzzel több mint tízéves huzavona után közel került a megvalósuláshoz az egységes uniós szabadalmi oltalom ügye. Az EU-ban ez az első megerősített együttműködések egyike.
Az Oktatási, Ifjúsági, Kulturális és Sport Tanács a magyar elnökség sikeres közvetítése nyomán február 14-i ülésén a vita nélküli napirendi pontok között hagyta jóvá azt a határozattervezetet, amely felhatalmazást adna a tagállamok egy csoportjának, hogy az egységes szabadalmi oltalom területén megerősített együttműködést indítson el. A költséghatékonyabb, egyszerűbb és nagyobb jogbiztonságot teremtő uniós szabadalmi rendszer kialakítása előmozdítja a tudományos és technológiai haladást, javítja az Európai Unió versenyképességét.
Eredetileg 2010 decemberében 12 tagállam kérte a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a megerősített együttműködésre, miután az egységes szabadalom fordítási szabályaival kapcsolatban nem sikerült egyhangú megállapodást elérni a Tanácsban. A magyar elnökség közvetítésével a tanácsi egyeztetések nyomán később további 13 tagállam nyilvánította ki csatlakozási szándékát. Olaszország és Spanyolország egyelőre nem kíván részt venni a megerősített együttműködésben, ami miatt valamennyi résztvevő tagállam sajnálatának adott hangot.
Az Európai Parlament hozzájárulása is szükséges
Megerősített együttműködést minimum kilenc tagország indíthat egy adott területen úgy, hogy megfelelő felhatalmazás alapján felhasználhatja az Unió intézményeit, eljárásait és mechanizmusait, a kívül maradó tagállamok számára pedig meghagyja a későbbi csatlakozás lehetőségét. Megerősített együttműködést csak olyan területen lehet létrehozni, amely nem az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik. (A szellemitulajdon-jogok kérdésköre szorosan összefügg a belső piac működésével, amely az EU megosztott hatásköre.)
A tanácsi felhatalmazás elfogadása fontos eljárásjogi lépés a megerősített együttműködésben, melynek elindításához az Európai Parlament hozzájárulása is szükséges. A kérdésről a Parlament február 14-i plenáris ülésén rendeznek vitát, ezen a magyar elnökség fejti ki a Tanács álláspontját. Ha az ülésszakon az Európai Parlament jóváhagyja a javaslatot, a Versenyképességi Tanács március 10-én formálisan is elfogadhatja a megerősített együttműködésre felhatalmazó határozatot.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06