Hová lett a pénz?

Az MDF vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Baumag-ügy kapcsán

Az MDF vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Baumag-ügy kapcsán - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

2008.03.19 12:18ma.hu, MTI

A Magyar Demokrata Fórum vizsgálóbizottság felállítást kezdeményezi. Az eddig eljárások csak a szövetkezetek és a tagság, valamint a hitelezők közötti kapcsolatokat vizsgálták.

A vizsgálóbizottság célja, hogy kiderítse, vajon a szövetkezetek alapításának idején minden a törvényi előírásoknak megfelelően történt-e?

Vizsgálni kívánják továbbá az állami, felügyeleti szervek kellő alapossággal és gondossággal jártak-e el az engedélyek megadása esetén - olvasható az MDF közleményében.

Az MDF-et az érdekli, hogy hova lett a pénz, ugyanis ebben az ügyben nem az elmaradt haszon, hanem a tőke tűnt el - mondta Herényi Károly. Az MTI kérdésére a frakcióvezető elmondta: az ő és Pettkó András neve alatt szereplő képviselői indítványt akkor tudják benyújtani a parlamentnek, ha 78 képviselő aláírta. Az aláírásgyűjtést szerdán kezdte el az MDF - tette hozzá.

Pettkó András, az MDF országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón elmondta: az MDF az a párt, mely felvállalta a Baumag-kérdés rendezését. A vizsgálóbizottság felállításával egy jelentős lépést tennénk annak érdekében, hogy a Baumag-ügy végére pont kerüljön - jelentette ki. A Baumag-ügy büntetőperének első tárgyalása 2007. január 15-én volt; Balázs László, a Baumag-ügy elsőrendű vádlottja tagadta bűnösségét.

A perben a Baumag volt elnöke mellett további 9 személyt is megvádolt az ügyészség. A vád szerint magas kamattal ígéretes befektetési lehetőségeket kínáltak a vádlottak, de a pénz nagy részét nem fizették vissza, így 12.700 kisbefektetőt összesen mintegy 31,8 milliárd forinttal károsítottak meg. A Baumag cégcsoport 1995-2003 között összesen 160 milliárd forint bevételre tett szert szövetkezeti üzletrészek befizetéséből, és 143,5 milliárd forint értékben vásárolt vissza üzletrészeket, ennek különbözeteként 16 milliárd forint vagyonnal rendelkezett, és ezen időszak alatt 6,6 milliárd forintot fordítottak cégeik működtetésére. A Baumag Ingatlan Befektetési Szövetkezet 2003 ősze óta nem fizetett a tagjainak, akik annak idején a banki kamatoknál jóval nagyobb hozam reményében vitték pénzüket a Baumaghoz.

A Baumag-károsultak által befizetett összeg megközelíti a 20 milliárd forintot, amelyhez hozamként további 20 milliárdot követelnek. A büntetőperrel párhuzamosan zajló polgári per első tárgyalása 2005 áprilisában volt, míg a Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiuma, 2007. április 3-án kihirdetett elsőfokú ítéletében a Baumagot és további 18 érdekeltségébe tartozó céget több mint 18 milliárd forint megfizetésére kötelezte.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.