A szavazókörök többsége be is zárt

Kisebbségi választás - A legtöbb elektor már leadta szavazatát

Az elektorok háromnegyede már leadta szavazatát a vasárnapi kisebbségi választáson. A voksolás este hét óráig tart ugyan, ám a szavazókörök többsége már bezárt; ezeken a helyeken már mindenki leadta a szavazatát.

2011.01.09 15:15MTI

Az Országos Választási Iroda (OVI) honlapján 14.30-kor közzétett adatok szerint a voksolásra jogosult 9.180 települési kisebbségi képviselő közül 6.685 már szavazott, ez a jogosultak közel 73 százaléka.

Sári Miklós, az OVI vezetője az MTI-vel azt közölte, délután három óráig a szavazókörök mintegy 87 százalékában már befejeződött a szavazás. Elmondta azt is, mindeddig rendkívüli eseményről nem érkezett hozzájuk jelzés.

Kisebbségi választásokat az ország minden második településén, mintegy 1.600 helyen tartanak a nap folyamán. A szavazáson csak azok vehetnek részt, akik valamelyik település kisebbségi önkormányzatának a tagjai. A területi és az országos választás idején nincs kampánycsend.

Az országos kisebbségi választásban a 13 kisebbség összesen 27 listát indított. A legtöbb kisebbség szavazólapján két jelölőszervezet listája szerepel, a bolgár, a horvát, a német és a szlovén kisebbség szavazólapjain pedig egy-egy.

Három jelölőszervezet listája szerepel a román, a ruszin kisebbség szavazólapján, öt pedig az örmény kisebbségén.

Minden második településen tartanak szavazást

Az ország minden második településen tartanak szavazást reggel hat és este hét óra között. A közel 9.200 települési kisebbségi képviselő most arról dönt, ki képviselje az adott kisebbséget a következő négy évben az országos, valamint a megyei, illetve a fővárosi önkormányzatban.

Magyarország több mint 8 millió választópolgára közül az októberi települési szintű kisebbségi választás előtt 228 ezren vallották magukat valamely kisebbséghez tartozónak, azaz ennyien jelentkeztek az úgynevezett kisebbségi jegyzékbe.

A most folyó választás tehát közvetve 228 ezer kisebbségi választót érint, az összes magyarországi választópolgár kevesebb mint három százalékát. Őket képviselik majd a következő kisebbségi önkormányzati ciklusban a 15 és 53 fő közötti országos testületek.

Az országos és a területi kisebbségi önkormányzatok mandátuma így nem esik egybe az általános önkormányzati ciklus idejével, hanem több mint három hónappal eltolódik. Kisebbségi választásokat a nap folyamán az ország közel 3.200 települése közül mintegy 1.600-ban tartanak.

A szavazóhelyiségeket az esetek többségében a polgármesteri hivatalokban alakították ki, de a pontos címről a helyi jegyzőktől lehet felvilágosítást kérni. A kisebbségi választás idején, szemben az önkormányzati választással, nincs kampánycsend.

A választási bizottságok legkésőbb este 7 órakor lezárják a szavazást, ám ezt korábban is megtehetik, ha valamennyi, a szavazókörben a névjegyzékben szereplő elektor leadta már a voksát.

A megyei, illetve a fővárosi választások eredményét hétfőn a területi választási bizottságok állapítják meg, az országos eredményt pedig szerdán az Országos Választási Bizottság.

Az egymással versengő kisebbségi szervezetek területi és országos listái szavazatarányosan kapnak mandátumot, a listán szereplő jelöltek a listán elfoglalt helyük sorrendjében szereznek mandátumot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.