Ekéznek a szocik

MSZP: ötpontos gazdasági intézkedéscsomag a kormány károkozásának mérséklésére

Az MSZP ötpontos intézkedéscsomagot javasol a kormánynak annak érdekében, hogy a kabinet elmúlt fél évben hozott gazdaságpolitikai döntéseinek negatív következményeit mérsékelni lehessen.

2010.12.09 13:00MTI

Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetvezetője csütörtökön a Költségvetési Tanács épülete előtt mutatta be azt a kormány első hat hónapjának gazdaságpolitikai intézkedéseiről szóló, szakértők által készített elemzést, amely kilenc pontban összegzi az ország helyzetét nagy mértékben rontó lépéseket.

Felsorolása szerint ezek közé tartozik az IMF-hitelszerződés felmondása, az ágazati különadók kivetése, a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítása, a megalapozatlan jövő évi költségvetés beterjesztése, a költségvetési kiadások indokolatlan növelése, a gazdagoknak adott radikális adócsökkentés, valamint azok a felelőtlen politikusi kijelentések, amelyek miatt a forint leértékelődött.

Hozzátette: hiányzik a kormány koherens fejlesztési terve, továbbá nincs érdemi változás a közösségi szolgáltatások, az oktatási és szociális rendszer hatékonyabbá tételében.

A szocialista politikus kitért arra: az elemzés kiindulópontja az, hogy Magyarország a kormányváltáskor reménykeltő helyzetben volt, a válság nagy részén túljutott, elindult a gazdasági növekedés, és az ország nemzetközi megítélése is kedvező volt. Szekeres Imre a kiadvány alapján hangsúlyozta: a kormányváltás után gazdasági ámokfutás kezdődött, nagymértékben rontva a kiinduló pozíciót.

Bejelentette, a helyzet orvoslására az MSZP azt javasolja a kormánynak, hogy csökkentse üzemanyagok jövedéki adóját január 1-jéig, törölje el azokat az adókedvezményeket, amelyeket kizárólag a nagy jövedelműek kapnak, a társasági adó helyett a társadalombiztosítási járulékokat csökkentse, illetve március 31-ig készítsen hiteles, megalapozott, szakmailag is megvitatott tervet az oktatási, az egészségügyi és a szociális intézmények működtetésére, fejlesztésére.

Javasolják továbbá, hogy a kormány alakítsa át a költségvetést: csoportosítsa át a presztízsfeladatokra szánt 230,9 milliárd forintot munkahelyteremtésre, gazdaságfejlesztésre és az esélyegyenlőség biztosítására.

Szekeres Imre úgy fogalmazott: lehet azt mondani, hogy az Európai Unió nem fogja szankcionálni a nyugdíjrendszer átalakítását, de ez nem igaz.

Kijelentette: az EU honlapján elérhető, hétfői pénzügyminiszteri találkozóról szóló jegyzőkönyvben benne van, hogy az unió szankcionálni fog minden olyan nyugdíjrendszerbeli átalakítást, amely visszalépést jelent, és egyébként semmilyen visszamenőleges törvényt nem fogad el.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.