Kitolták a költségvetési és az adóhatáridőket

Elfogadta a Ház a médiaalkotmányt - kezdődik az Ab-csörte

Minden médiumra, így a hírportálokra, internetes újságokra is kiterjed az Országgyűlés által kedden elfogadott médiaalkotmány hatálya. A jogszabály meghatározza a közönség jogait és a sajtó kötelezettségeit is.

2010.11.02 19:05MTI

A parlament a kormánypártok szavazatával fogadta el a fideszes Cser-Palkovics András és Rogán Antal által beterjesztett, a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslatot, amely 2011. január elsején lép életbe.

Az indítvány elfogadásával a polgári törvénykönyv helyett a jövőben a médiaalkotmány tartalmazza a sajtó-helyreigazítás - alig változó - szabályait is.

Kövér László házelnök (b) és Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese beszélget (fotó: MTI)


A kormánypártok kitolták a költségvetési és az adóhatáridőket

Az adótörvényeket a választások évében nem 45, hanem 40 nappal a kihirdetés előtt kell hatályba léptetni - egyebek között ezt tartalmazza az Országgyűlés által kedden elfogadott, az államháztartási törvényt módosító indítvány.

A parlament 295 igen és 45 nem szavazat mellett fogadta el kedden az államháztartási törvény gazdasági bizottság által kezdeményezett módosítását.

E szerint fizetési kötelezettségekre, fizetésre kötelezettek körére, a fizetési kötelezettség mértékére vonatkozó törvények kihirdetése és hatálybalépése között legalább negyvenöt - az országgyűlési képviselők általános választásának évében legalább negyven - napnak kell eltelnie, kivéve, ha a törvény a fizetési kötelezettséget mérsékli, és a fizetési kötelezettségek, valamint a fizetésre kötelezettek körét nem bővíti.

Az államfő aláírta a nyugdíjpénztár-választás szabadságáról és a magán-nyugdíjpénztári befizetésekről szóló törvényt

Schmitt Pál köztársasági elnök kedden aláírta a nyugdíjpénztár-választás szabadságáról, valamint a magán-nyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló törvényt - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) az MTI-vel.

Schmitt Pál arra kérte a házelnököt, haladéktalanul kezdjék meg a két törvény részletszabályainak kidolgozását.

Az elnöki hivatal honlapján olvasható közlemény szerint a köztársasági elnök a jelenlegi helyzetben olyan döntéseket hoz, melyek a magyar emberek, az egész magyar társadalom érdekeit kívánják szolgálni.

Mint írják, Schmitt Pál levélben arra kérte Kövér Lászlót, hogy mint az Országgyűlés elnöke, tolmácsolja nyomatékos kérését az országgyűlési képviselőknek: haladéktalanul kezdjék meg a nyugdíjpénztár-választás szabadságáról szóló törvény, illetve a magán-nyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló törvény részletszabályainak kidolgozását.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter (b) és Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője beszélget az Országgyűlés plenáris ülésén - fotó: MTI


Fidesz: nagy eredmény a médiaalkotmány elfogadása

A Fidesz nagy eredménynek tartja a médiaalkotmány keddi elfogadását, mivel azzal a médiaszabályozás fontos szakasza zárult le.

L. Simon László, a parlament kulturális és sajtóbizottságának elnöke a javaslat zárószavazása után sajtótájékoztatón kifejtette: az európai előírásoknak megfelelő, korszerű, minden médiaterületre kitérő keretjogszabály született. Emlékeztetett, hogy a médiaalkotmány elfogadását hosszú vita előzte meg, hiszen nyáron két hónappal meghosszabbították a módosító javaslatok beterjesztésére rendelkezésre álló időt. Kitért arra, hogy az ellenzék több észrevételét figyelembe vették, egy részük visszaköszönt az általa benyújtott módosító javaslatokban. Az MTI kérdésére, hogy a Fidesz - húsz képviselőjének kivételével - miért nem támogatta Pálffy István (KDNP) módosító javaslatát, amelynek alapján a médiaszolgáltatások nem sérthetnék a házasság és a család intézményét, L. Simon László elmondta: egyetértenek a kereszténydemokrata politikus szándékával.

Hozzátette: ő maga tartózkodó szavazatot adott le, mert úgy véli, Pálffy István javaslatának nem a médiaalkotmányban van a helye, arra a médiatörvény módosításakor, a részletszabályok kidolgozásakor kell visszatérni.

Az MTI azon kérdésére, hogy a korábbi sajtótörvénnyel ellentétben a médiaalkotmány miért nem rendelkezik a pártok és más társadalmi szervezetek felvilágosítási kötelezettségéről, a fideszes politikus úgy felelt: nem érezték szükségét annak, hogy ezt az állami és önkormányzati szervek, intézmények, tisztségviselők, valamint az állami és önkormányzati többségi tulajdonban lévő gazdasági társaságok esetében meglévő kötelezettséget a pártokra is kiterjesszék, de elképzelhetőnek tartja, hogy ilyen igény esetén később módosítsák a jogszabályt. Kifejtette, hogy a pártok folyamatosan tájékoztatják a közvéleményt, ez lételemük.

"Nem hiszem, hogy lenne olyan kellemetlen, kényelmetlen kérdés, amelyre valamilyen választ ne kapna a magyar sajtó. A kormánypártok legalábbis erre törekszenek" - ismertette.

MSZP: a Fidesz felhatalmazás nélkül csonkolja az Alkotmánybíróság jogköreit

Lamperth Mónika szerint a Fidesz a választópolgároktól nem kapott felhatalmazást arra, hogy "csonkítsa" az Alkotmánybíróság (Ab) jogköreit.

A szocialista politikus kedden, a Lázár János fideszes frakcióvezető által benyújtott alkotmánymódosítási, illetve az Alkotmánybíróságról szóló törvénymódosítási javaslat együttes általános parlamenti vitájában helyesnek és támogathatónak nevezte a "pofátlan" végkielégítések elleni harcot, ugyanakkor szerinte a kormánytöbbségnek ehhez más, törvényes eszközöket kellene választania.

Lamperth Mónika beszédében a labdarúgásban vett példával élve úgy fogalmazott, hogy a Fidesz számára a "bíró fölmutatatta a piros lapot", amely alól a párt úgy kíván kibújni, hogy a szurkolókra hivatkozva megváltoztatja a foci szabályait.

Az MSZP számára fontos az alkotmányos demokrácia, amit az is mutat, hogy korábban akkor is betartották a testület intelmeit, ha azokkal nem értettek egyet - fejtette ki az ellenzéki képviselő.

Hozzátette: a jogállamnak szüksége van bizonyos állandó "cövekekre", amelyek nélkül a magyar állampolgárok elvesztenék biztonságérzetüket, és kiszolgáltatottá válnának a mindenkori hatalom előtt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.