Újra forr az iszap
Hazamehetnek a kolontáriak - péntek déltől újra termel a Mal Zrt.
Péntek déltől újra termel az ajkai timföldgyárat üzemeltető, állami felügyelet alatt működő Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. - közölte a vállalatot felügyelő kormánybiztos szóvivője csütörtökön Kolontáron az MTI-vel.
2010.10.14 18:40MTIKözös levélben kért segítséget a magyar állampolgároktól a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök.
Újra termel péntek déltől az ajkai timföldgyár - közölte a vállalatot felügyelő kormánybiztos szóvivője csütörtökön Kolontáron az MTI-vel. Petróczi Tímea elmondta: hatósági engedélyek igazolják, hogy a gyár biztonságosan működik. Az újraindított termelés során keletkező vörösiszapot egy új, eddig még nem használt, de a szükséges engedélyekkel rendelkező tározóba fejtik.
A múlt szombaton kitelepített kolontáriak péntek déltől hazatérhetnek - mondta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár csütörtökön Ajkán az MTI tudósítójának.
A Kolontárt átszelő új gát megfelelő biztonságot nyújt a településen élőknek - tette hozzá az államtitkár.
Az új védmű mögötti falurész, amelyet múlt hétfőn elöntött a vörösiszap, lakhatatlan, ott kilenc házat kell megsemmisíteni, és feltehetően a Torna-patakon túli részt le kell majd bontani.
Az LMP közleményben szólította fel a kormányt, hogy a vörösiszap összegyűjtésének befejezéséig állítsa le a visszaköltöztetést. A párt szerint a hivatalos és a greenpeace-es mérések azt mutatják, hogy a szálló por mennyisége a határérték felett van a térségben, ami tartós egészségkárosodást okozhat.
Illés Zoltán beszámolt arról is, hogy a megsérült tározó északi oldalfalán csütörtök reggelre az addigi 54 centiméteres hasadék másfél centiméterrel nőtt. Ezért az államtitkár szerint még mindig fennáll egy esetleges újabb gátszakadás veszélye, de a sérült tározó közelében épített hármas körgát, valamint a Kolontár közepén átívelő 600 méteres védmű megóvná a falut és Devecsert.

A nagyobb ipari létesítményekkel kapcsolatos, továbbá a veszélyes anyagok tárolására, gyártására vonatkozó elsőfokú építésügyi hatósági jogköröket elvenné a jegyzőktől Illés Zoltán.
A környezetvédelmi államtitkár törvénymódosítást kezdeményez a kérdésben.
Azt szeretné elérni, hogy a jogkört adják át a katasztrófavédelemnek vagy a környezetvédelmi főfelügyelőknek, illetve az erre kijelölendő vagy létrehozandó hatóságnak. A jegyzőknek jelenleg úgy kell ellátniuk ezt az ellenőrzési feladatot, hogy a veszélyes üzemek vonatkozásában se képzettségük, se ismeretük nincs, ami botrányos - tette hozzá. Illés Zoltán kijelentette: az ipari katasztrófát okozó Mal Zrt. hazudott, amikor azt állította, hogy a gátszakadás előtt két héttel a környezetvédelmi főfelügyelőség ellenőrizte a cég tevékenységét, és mindent rendben talált. Ugyanis csak a technológiát és a szennyvíz, valamint a kommunális hulladék kezelését illetően nem találtak hibát, a gátak állagát nem ellenőrizhették - mondta az államtitkár.
Murvával és dolomittal folyamatosan erősítik a vasúti töltést és a védőgátat - tájékoztatta az MTI-t a Kolontáron zajló munkálatokról Dobson Tibor kármentesítési szóvivő csütörtökön.
Szerinte azzal, hogy a védőgát rendszere megépült, már nem szükséges fenntartani a Devecserre vonatkozó riadókészültséget, ezért a katonák visszatérhettek laktanyájukba, és az esetleges evakuálás céljából oda küldött autóbuszok elhagyhatták a térséget. A mentesítésben jelenleg részt vevők száma 800, rajtuk kívül önkéntesek is segítenek a területen.
Újjáépítik az iszapömlés által elmosott vasúti pályát Kolontáron, jelenleg a pálya alapozása folyik.
A kiürített település utcáit gipsszel szórták fel, a falut elhagyó autókat pedig lemossák. A devecseri általános iskolát egyelőre nem lehet megnyitni, ezért a diákokat öt különbusszal viszik a somlószőlősi iskolába. Több olyan gyerek is iskolába indult csütörtök reggel, aki a múlt hétfőn égési sérülést szenvedett a lúgos iszaptól.

Közös levélben kér segítséget a magyar állampolgároktól vörösiszap-katasztrófa károsultjainak Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor kormányfő. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtökön budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a közjogi méltóságok valamennyi háztartásba el kívánják juttatni levelüket, amelyben a magyar emberek csatlakozását kérik az Ajka mellett történt szerencsétlenség megsegítésére kialakult széles körű összefogáshoz.
Az államfő és a miniszterelnök levelükben úgy fogalmaznak, hogy Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófája történt október 4-én; utána "nagy és cselekvő összefogás jött létre", ennek köszönhetően pedig uralni lehetett a helyzetet.
A Magyar Kármentő Alapba érkező felajánlások összege csütörtökön délelőtt 11 óráig meghaladta a 200 millió forintot.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06