A felsőoktatásnak minden pénz jól jön(ne)

Igen a kormány, nem az ellenzék törvényjavaslatára

Általános vitára engedte a kormány által beterjesztett, a vizitdíj, a kórházi napidíj és tandíj eltörlésére vonatkozó törvényjavaslatot az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága, az ellenzék hasonló tárgyú javaslatát azonban nem.

2008.03.10 17:51MTI

A grémium a kormány előterjesztését 14 igennel és 9 tartózkodással engedte tovább, az ellenzékét pedig 11 igen, 12 tartózkodás mellett utasította el.

Mikola István (Fidesz), a bizottság alelnöke, az ellenzéki törvényjavaslatról elmondta: 2008-ra és 2009-re is forrásokat biztosítanak a népszavazás által eltörölt díjak elmaradásából adódó bevételkiesésre. Kifejtette: 2008-ra a különböző tárcák - a Miniszterelnöki Hivatal, a Pénzügyminisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Külügyminisztérium - forrásaiból csoportosítanának át, elsősorban kormányzati luxus- és PR-költségekből "faragnának le" az egészségügy javára.

2009-re a kórházak napidíját a pénznyerő automaták után fizetendő játékadó-bevétel 28 százalékából, azaz 12 milliárd plusz 5 milliárd forintból pótolnák, míg a vizitdíj pótlására ugyanezen adóbevétel 33 százalékát, azaz 13 milliárd forintot adnának. A tandíj eltörléséből származó bevételkiesést pedig 11 milliárd forinttal pótolnák ki szintén játékadóból. Így összesen jövőre 41 milliárd forintot csoportosítanának át - tette hozzá az ellenzéki képviselő.

Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára a bizottság előtt ismertette, hogy a kormány javaslata a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj bevezetése előtti állapotot állítja vissza, továbbá rendezi a vizitdíj visszaigénylését. Hozzátette: nem alkotmányellenes, hogy előbb törlik el a díjakat, mint a kérdésben szereplő dátum, azaz 2009. január 1. Kiemelte: a vizitdíj és a kórházi napidíj pótlására nem lát lehetőséget a szaktárca, azonban az "új helyzetet" megvizsgálják, és ha úgy látják, hogy az alapellátás működésében zavar keletkezik, újragondolják a háziorvosok finanszírozási rendszerét.

Havas Szófia (MSZP) hozzászólásában megjegyezte: az ellenzéknek fontolóra kéne vennie, hogy a jövedéki (dohány, alkohol) termékek adójából csoportosítsanak át forrásokat.

Nagy Kálmán (KDNP) az ülésen azt mondta, a népszavazási kérdés nem az volt, hogy a háziorvosok ne kapjanak vizitdíjat, hanem az, hogy az állampolgárok ne fizessenek vizitdíjat, és a kettő között nagy különbség van.

Hasonló véleményen volt Puskás Tivadar (KDNP) és Garai István (MSZP), mindketten szóvá tették, hogy a háziorvosok finanszírozásán mindentől függetlenül változtatni kell, hiszen öt éve nem emelkedett az orvosok kártyapénze.

Az ellenzéki javaslatra Havas Szófia (MSZP) igennel szavazott, és így tett Csáky András (MDF) is a kormány javaslatáról szóló döntésnél.

Oktatási bizottság: támogatás mindkét népszavazási törvénymódosításnak

Az Országgyűlés oktatási bizottsága a kormány és a Fidesz népszavazási eredményhez kapcsolódó törvénymódosító javaslatát egyaránt támogatta hétfői rendkívüli ülésén. Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára a kormány javaslatáról elmondta: az indítvány törli a felsőoktatási törvényből a fejlesztési részhozzájárulást, és rendezi annak a kétszáz mesterképzésben részt vevő hallgatónak a helyzetét, akinek már be kellett fizetnie a részhozzájárulást. 

A módosítás értelmében nekik vissza kell fizetni a tőlük beszedett összeget. Pokorni Zoltán (Fidesz) elmondta: a Fidesz és a KDNP javaslata szigorúan az oktatás érdekeit tartja szem előtt, a játékadó megcímkézésével. A Fidesz és a KDNP javaslata alapján a pénznyerő automatákból származó adóbevétel 27 százalékát, mintegy 11 milliárd forint plusz forrást biztosítanának a felsőoktatási intézmények számára. 

Az ellenzéki pártok számítása szerint a tandíj eltörlése 2009. január 1-jétől mintegy 7 milliárd forint bevételkiesést okoz az egyetemeknek, főiskoláknak. A legfontosabb kérdés, kínálnak-e hosszú távon kiutat a felsőoktatás számára - hangsúlyozta Pokorni Zoltán. Szabó Zoltán (MSZP) egyetértett a fideszes politikussal abban, hogy a felsőoktatásnak minden pénz jól jön, de az ellenzék által javasolt kompenzációs módszert nem tudta támogatni. 

A kormánypárti politikus szerint a külföldi befektetők szemében ez az osztogatás gyanúját keltheti. Pósán László (Fidesz) azt mondta, nem kell a költségvetés elszállásától tartani. Megjegyezte: a javaslat arról szól, hogy egy mindenképpen befolyó adóbevételt célzottan a felsőoktatás számára biztosítsanak. A bizottsági ülésen abban egyetértés volt, hogy bár a népszavazási kérdésekben 2009. január 1. szerepelt az eltörlés dátumára, azt érdemes előrébb hozni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.