Már neten a törvényjavaslat

Április 1-jétől nem lesz vizitdíj

Április elsejétől nem kell fizetni vizitdíjat és kórházi napidíjat, és nem vezetik be szeptember 1-jétől a tandíjat - az erről szóló törvényjavaslatot a kormány és az ellenzéki pártok hétfőn egyaránt benyújtják, miután a vasárnapi népszavazás eredményes volt.

2008.03.09 21:58MTI

Mindhárom kérdésre az eredményességhez szükséges kétmillió helyett több mint hárommillió igen voksot adtak le a választók, akiknek több mint 50 százaléka (50,33) jelent meg az urnáknál.

Sólyom László köztársasági elnök kijelentette: a magyar választók kinyilvánították akaratukat, az eredmény egyértelmű. Most a törvényhozókon és a politikusokon van a sor. Jelezte ugyanakkor, hogy a szükséges lépések meghozatala, illetve a következtetések levonása nem néhány nap kérdése, de elodázni nem lehet.

A kormány azt javasolja, hogy "a technikailag kivitelezhető legkorábbi időpontban, 2008. április 1-jétől" szűnjön meg a vizitdíj és a kórházi napidíj fizetésének kötelezettsége.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke azt mondta: a népszavazás politikai célját tekintve vereséget szenvedett, mert a kormányt nem tudta megbuktatni.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke úgy fogalmazott: nem a pártok, nem a politikusok, hanem Magyarország győzött, a népszavazással a magyarok nyertek, győztek, akik igennel szavaztak és azok is, aki otthon drukkoltak a igenek győzelme mellett.

A pártelnök szerint ugyanakkor azok is győztek, akik a pártjuk iránti lojalitásból nemmel szavaznak, hiszen nekik sem kell fizetni a továbbiakban a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat. Majdnem mindenki nyert, a kormánypártok az egyedüli vesztesei a mai népszavazásnak - mondta Orbán Viktor.

A Fidesz törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlése miatt kieső bevételeket pótolni lehessen.

Kóka János, az SZDSZ elnöke szerint a több mint félmillió "nem" szavazat a liberálisok sikere. Egyúttal megnyugtatta a nemzetközi pénz- és tőkepiacokat, hogy a kormány kitart a reformok, a takarékos és feszes költségvetés mellett.

Hiller István oktatási miniszter szerint a felsőoktatás színvonalemelésének programja nem bukott el, de lelassul, ha eltörlik a tandíjat.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter azt mondta: az egészségügyi reform folytatódik, mert bár fontos elemekről döntöttek a választók, a reform maga elsősorban nem a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szól.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott: a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséből adódó bevételkiesést a kormánynak pótolnia kell. "Gyurcsány Ferenc nagyon jól tudja, hogy e nélkül a bevétel nélkül, ami különösen az alapellátásban megjelent, az ágazat működésképtelenné válik" - fogalmazott. 

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája győzelemként értékelte a népszavazás eredményét, azt, hogy a mostani elsőéveseknek és a később, a felsőoktatásba lépőknek nem kell tandíjat fizetniük. Az MTI-nek nyilatkozó politológusok szerint a vasárnapi népszavazás eredménye a Fidesz megerősödését és Gyurcsány Ferenc gyengülését hozza. A szakértők szerint a kormány munkájára is hatással lesz a referendum: lassulhatnak a reformok. 

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.