Lendvai: a kormány megcsonkítaná a történelmet

"Egy szélsőbalos kommunista" csak ne adjon könyvtárnevet?

A Szabó Ervinről elnevezett fővárosi könyvtárhálózat nevének megváltoztatását kezdeményezi a választások után megalakuló Fővárosi Közgyűlésnél a Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány.

2010.09.20 07:48MTI

Szabó Ervin nevének elhagyását támogatja a kulturális államtitkár is, a szocialista főpolgármester-jelölt szerint viszont a névváltoztatás "ostobaság" lenne.

Az alapítvány főigazgatója vasárnap azzal indokolta javaslatukat: méltatlan, hogy "egy szélsőbalos kommunista ideológus" nevét viselje az egyik legfontosabb nemzeti intézmény. Szakács Árpád bejelentette: nyilvános vitát, a tortenelemportal.hu oldalon pedig szavazást kezdeményeznek arról, kinek a nevét viselje a jövőben a fővárosi intézmény. Közölte, úgy látják, számos olyan személyiség van, aki méltán viselhetné a fővárosi könyvtárhálózat nevét. Mint elmondta, ilyennek tartják Németh László vagy Kosztolányi Dezső írót, Klebelsberg Kunó művelődéspolitikust vagy Hamvas Béla írót, filozófust, aki évekig a könyvtár munkatársa is volt.

Szőcs Géza kulturális államtitkár az MTI megkeresésére azt mondta, szerinte sem kellene az intézménynek Szabó Ervin nevét viselnie, s utalt arra, hogy azt eredetileg is Fővárosi Könyvtárnak hívták.

Szőcs Géza szerint ha mégis nevet kellene adni a könyvtárnak, akkor ő Hamvas Béla írót javasolná. Ez az államtitkár szerint megfelelő elégtétel volna Hamvas Bélának, aki évekig e könyvtárban dolgozott. Szőcs Géza ugyanakkor úgy vélte: ha új nevet akarnak adni az intézménynek, akkor arról előbb elemzést kell készíteni, és a névadásról sokakat meg kell kérdezni.

Horváth Csaba szocialista politikus szerint azonban "ostobaság" lenne a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat megfosztani jelenleg viselt nevétől. Az MSZP főpolgármester-jelöltje az MTI-nek azt mondta: ha az új Fővárosi Közgyűlés elé kerül majd egy ilyen javaslat, akkor azt a szocialisták biztosan nem fogják támogatni.

Véleménye szerint Szabó Ervin nevével az elmúlt évtizedekben úgy forrt össze a kultúra, hogy a "legnagyobb ostobaság lenne Szabó Ervin nevétől megfosztani a könyvtárszakma presztízsét".

Mint hozzátette: e név alatt egy "valódi védjegy, valódi márkajegy" alakult ki.

Nem tartja jó ötletnek az Országos Széchényi Könyvtár volt főigazgatója sem a kezdeményezést. Monok István az MTI-nek azt mondta: veszélyesnek és több szempontból is aggályosnak tartaná, ha megváltoztatnák a könyvtár nevét. Mint mondta, egy intézmény nevének megváltoztatásával annak ismertségén "csorba esik". A művelődéstörténész úgy látja, Szabó Ervin a maga korában egy "nagyon progresszív", kifejezetten a közkultúrát előtérbe helyező koncepció szerint szervezte a könyvtárat.

Más véleményen volt Tóth István történész-muzeológus, aki szerint nem túlzás azt állítani, hogy Szabó Ervin, akinek nevét a fővárosi könyvtár viseli, "eg


Az MTI megkereste a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatóját is, Fodor Péter azonban egyelőre nem kívánt nyilatkozni az ügyben. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár internetes honlapján az áll: az intézményt 1904-ben alapították, és tagkönyvtáraival együttesen biztosítják Budapest területén a közkönyvtári ellátást.

Névadójukról a honlapon azt írják: Szabó Ervin (1877-1918) szociológus, könyvtárigazgató, bibliográfus.

"Elszegényedett polgári családból származott. (...) Pár év gyakorlat után a Fővárosi Könyvtárhoz került, 1911-től ennek igazgatója. (...) 1906-tól a Társadalomtudományi Társaság alelnöke. A Huszadik Század című folyóiratban, a szociológia első magyar műhelyében rendszeres tájékoztatásokat adott a nemzetközi munkásmozgalom kérdéseiről. Cikkeket írt a Neue Zeit német és a Mouvement Socialiste francia folyóiratokba is. Kapcsolatba került Sorellel, Kautskyval, Mehringgel, Plehanovval, majd 1904 végén Párizsban Lagardelle-lel és a francia szindikalistákkal, továbbá számos orosz emigráns szocialistával. (...) Nagy történelmi művét a Társadalmi és pártharcok a 48-49-es magyar forradalomban címmel már betegágyában fejezte be."

A vitát kirobbantó, csütörtökön alakult Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány - mint magukról írják - azt tűzte ki kiemelt céljául, hogy "korrigálják és semlegesítsék a marxista történetírás ma is érzékelhető negatív hatásait".

A Szabó Ervin-vitához hasonló politikai és történészi vitát váltott ki néhány hónapja a nyilvánosságban Károlyi Mihály szerepének és történelmi felelősségének a megítélése.

Kövér László, a Fidesz választmányának elnöke június közepén a Parlament melletti Károlyi-szobor eltávolítására tett ígéretet egy közönségtalálkozón. A politikus azt mondta, négy év múlva már nem fog a mostani helyén állni a Károlyi-szobor. Személyes véleményeként arról beszélt, annak helyére Kéthly Anna egykori szociáldemokrata pártelnök szobrát kellene állítani, mert ő "valódi szociáldemokrata, baloldali volt".

A Jobbik később határozati javaslatban kezdeményezte Károlyi Mihály szobrának eltávolítását a Kossuth térről. Azt is indítványozták, hogy a Károlyi-szobrot helyezzék át a budatétényi Memento Parkba, és helyére az 1934-es állapotnak megfelelően állítsák fel Tisza István szobrát. Az MSZP tiltakozott a kezdeményezések ellen. Lendvai Ildikó akkori pártelnök azt közölte: ha kell, pártja minden eszközzel megvédi Károlyi Mihály szobrát.

Károlyi Mihály szobra


Lendvai: a kormány megcsonkítaná a történelmet

Az MSZP-s Lendvai Ildikó szerint azzal, hogy Szőcs Géza kulturális államtitkár "megfosztaná" nevétől a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat, a Fidesz-kormány meg akarja csonkítani a történelmet, "kiretusálva a baloldali személyiségeket".

A Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány vasárnap jelentette be, hogy a Szabó Ervinről elnevezett fővárosi könyvtárhálózat nevének megváltoztatását kezdeményezi a választások után megalakuló Fővárosi Közgyűlésnél. Szabó Ervin nevének elhagyását támogatja a kulturális államtitkár is, a szocialista főpolgármester-jelölt szerint viszont a névváltoztatás "ostobaság" lenne.

Lendvai Ildikó szocialista országgyűlési képviselő ezzel kapcsolatban az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: "előbb Kövér László akarta a Jobbikkal egyetértésben eltüntetni Károlyi Mihály szobrát, most pedig Szőcs Géza államtitkár fosztaná meg nevétől a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat". Az MSZP-s politikus szerint nem az a baj, ha történészek vitatkoznak Szabó Ervin ideológiai teljesítményéről, a baj az, ha a kormány tagja Szabó Ervin könyvtárosi-tudósi teljesítményét is kétségbe vonva hivatalos állásponttá emeli: "baloldali ember nevét többé nem viselheti a fővárosi könyvtár".

"Szabó Ervin nem volt +szélsőséges kommunista+" - írja Lendvai Ildikó, aki úgy véli, nehezen elképzelhető, hogy 1911-ben egy szélsőséges kommunistát neveztek volna ki a Fővárosi Könyvtár élére.

Sokkal inkább "baloldali szindikalista", emellett az első világháború éles ellenzője, akinek világnézetén, politikai meggyőződésén lehet ugyan vitatkozni, ahogyan megtették ezt kortársai is, sokéves könyvtárosi, majd könyvtárigazgatói munkáját azonban mindenki elismerte - közölte a szocialista képviselő, aki közleményét azzal zárta, hogy most nemcsak a baloldaliaknak, hanem minden demokratának szót kell emelnie "a történelem megcsonkítása" ellen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.