Megválasztották Domokost

A közpénzek hatékony felhasználását ígéri az ÁSZ két új vezetője

Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága támogatta, hogy az Országgyűlés válassza meg Domokos Lászlót és Warvasovszky Tihamért az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének, illetve alelnökének.

2010.06.28 19:22MTI

Az előzmény:

Domokos László meghallgatása során elmondta: az eddigi eredményekre alapozva a jövőben, megválasztása esetén, arra fog törekedni, hogy erősítse az ÁSZ javaslattételi szerepét. Kiemelte: az ÁSZ vezetőjeként a költségvetési gazdálkodásában a rend erősítését helyezné előtérbe.

"A rend stabilitást teremt, az ÁSZ célja az, hogy az ország gazdálkodásában, a költségvetési gazdálkodásban rend legyen"
- mondta Domokos László az MTI-nek a szavazást követően.

Az ÁSZ elnökjelöltje meghallgatása alkalmával aláhúzta: a számvevőszéki ellenőrzések során erősíteni kell a költségvetési és önkormányzati gazdálkodás hatékonyságának vizsgálatát, a célszerűség ellenőrzését, egyúttal erősíteni kell a vagyongazdálkodás ellenőrzését.

Domokos László felvetette: miközben az ország kistelepülésein nagy rendszerességgel ellenőrzik az önkormányzatokat, a főváros átfogó számvevőszéki ellenőrzésére 20 éve nem került sor. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövőben szükség lesz a non profit szektor költségvetési kapcsolatainak a mostaninál hangsúlyosabb számvevőszéki vizsgálatára, és az utóellenőrzések szerepét is erősíteni kell.

Domokos László az üvegzsebtörvény kapcsán megjegyezte: a közpénzek felhasználásának hatékonyságára is ki kell terjednie a számvevőszéki ellenőrzéseknek a jövőben.

Warvasovszky Tihamér, aki Székesfehérvár polgármestere, elmondta: az önkormányzatok feladatai és forrásai régóta nincsenek szinkronban, az előírt feladatokhoz hiányzanak a szükséges anyagi források.

Ezzel kapcsolatban kiemelte: az önkormányzati gazdálkodásban is fontos a közpénzek hatékony felhasználásának javítása, a ÁSZ-nak a szükséges ellenőrzéseken kívül az önkormányzatok munkáját segítő javaslatokat is meg kell fogalmaznia.

Az ülésen Nyikos László (Jobbik), a bizottság elnöke felvetette: nem volt még példa arra, hogy a számvevőszék elnökét és alelnökét is a kormánypártok jelöljék a posztokra. Vágó Gábor (LMP) pedig arra keresett választ, hogy a pártfinanszírozásban hogyan lehetne felszámolni a visszásságokat, átláthatóbbá tenni a finanszírozási rendszert.

Lenhardt Balázs (Jobbik) pedig azt firtatta mindkét jelölt esetében, hogyan tudják majd függetleníteni magukat korábbi pártkötódésüktől. Domokos László elmondta: megválasztása esetén lemond képviselői mandátumáról, önkormányzati tisztségéről, és a pártoktól egyenlő távolságot tartva irányítja majd a parlament ellenőrző szervezetének munkáját.

Warvasovszky Tihamér hasonló értelmű nyilatkozatot tett a bizottságban. Domokos László elmondta: a múltban az ÁSZ több javaslatot is tett a pártfinanszírozás átláthatóvá tételére, ezeket a korábbi parlamenti többség nem fogadta el, a jövőben újabb javaslatokkal él majd az ÁSZ a transzparencia növelésére ezen a téren.

A testület ülésén a Fidesz részéről Domokos László jelöltségével kapcsolatban mind szakmai tapasztalatairól, mind önkormányzati munkájáról elismerően szólt Babák Mihály, Arnóth Sándor és Dancsó József, és alkalmasnak ítélték az ÁSZ élére.

Veres János (MSZP) a szakmai kvalitását elismerte a jelölteknek, jelölésük módját bírálva azonban aláhúzta: a szocialisták nem tudják támogatni őket. Az ellenzék végül nem szavazta meg, hogy a jelölteket válasszák meg az ÁSZ vezetőinek.

Domokos László az Állami Számvevőszék új elnöke

Megválasztotta Domokos László fideszes országgyűlési képviselőt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökévé hétfőn a parlament. Az ÁSZ alelnöke Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvárnak az MSZP, az SZDSZ és a Fehérvári Polgárok Egyesülete támogatásával megválasztott polgármestere lett.

Az Országgyűlés a számvevőszék új elnökének és alelnökének személyéről titkos szavazáson döntött. Domokos László 266 igen és 88 nem szavazatot kapott. Warvasovszky Tihamérra 258-an szavaztak igennel, 95-en nemmel.

Az új vezetőket július 5-i hatállyal választotta meg a Ház.

A szavazás eredményének kihirdetése után Domokos László és Warvasovszky Tihamér esküt tett.

A közpénzek hatékony felhasználását ígéri az ÁSZ két új vezetője

Pénzköltés helyett gazdálkodást, az állami vagyon tekintetében fenntartható gazdálkodást ígért Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke megválasztása után tartott sajtótájékoztatóján, hétfőn a Parlamentben.

Az ÁSZ jelentései közérhetőbbek lesznek - ígérte Domokos László, és elmondta azt is, hogy kezdeményezően fog fellépni a rendszerszerű hiányosságok megszüntetésére. A válság közepén olyan célszerűségi vizsgálatokra van szükség, amelyek a hatékony és célszerű közpénzfelhasználást veszik górcső alá - húzta alá.

Az elnök kiemelte, hogy miután 20 évig nem vizsgálta az ÁSZ Budapest mint egész város gazdálkodását, ezt a lehetőségek keretei között a leghamarabb megteszik. Örömét fejezte ki Domokos László amiatt, hogy 9 év után újra van alelnöke az Állami Számvevőszéknek.

Warvasovszky Tihamér megválasztott alelnök szintén a közpénzek felhasználásának hatékonyságát emelte ki, majd arról szólt, hogy az önkormányzatoknál meg kell teremteni a feladatok és a finanszírozás összhangját. Kérdésre válaszolva Domokos László elmondta, hogy július 4-ig lemond minden párt- és parlamenti tisztségéről.

Az elnök és az alelnök tájékoztatója után Balczó Zoltán (Jobbik) és Mesterházy Attila (MSZP) egymást követően tiltakoztak az ellen, hogy a Fidesz "pártkatonát" tett meg az ÁSZ elnökének.

Ez szembemegy az európai gyakorlattal és a számvevőszék függetlenségével - mondta Balczó Zoltán. Mesterházy Attila pedig azt hangsúlyozta: reméli, hogy az ÁSZ apparátusa ellen tud állni a politikai kéréseknek, amennyiben lesznek ilyenek.

A Jobbik antidemokratikusnak tartja az ÁSZ-vezetők megválasztását

A Jobbik a parlamentáris demokrácia arculcsapásaként értékeli az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vezetői megválasztásának módját.

Nyikos László, az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának jobbikos elnöke az MTI-hez hétfőn eljutatott közleményében emlékeztet: az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legfontosabb feladata a független, szakszerű és pártatlan véleménynyilvánítás lenne a kormány közjavak feletti rendelkezéseiről, de a parlament hétfői döntésével az ÁSZ a kormány befolyása alá kerülhet.

Az elnökké választott Domokos László, illetve a szervezet új alelnöke Warvasovszky Tihamér ráadásul nem rendelkezik az európai színvonalú pénzügyi ellenőrzés elvégzéséhez szükséges szakmai múlttal, sőt megfelelő nyelvismerettel sem - fejti ki a képviselő.

A jobbikos politikus nemzetközi összehasonlításban is példátlannak minősítette az ÁSZ vezetőinek jelölését, amelyhez elegendő volt a kormánypárti képviselők támogatása.

A honatyák hétfőn titkos szavazáson döntöttek a számvevőszék új elnökének és alelnökének személyéről. Az elnöki pozícióra jelölt Domokos László 266 igen és 88 nem szavazatot kapott, míg az alelnöki posztért induló Warvasovszky Tihamérra 258-an szavaztak igennel, és 95-en nemmel.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.