Csak pénz kell hozzá

A harlemi integrációs program működne a romáknál is

A fekete gyerekek integrációját segítő Harlem Children's Zone (HCZ) program nyilván működne Magyarországon, a romák helyzetének javítására - mondta Geoffrey Canada, a HCZ-program elnöke az MTI-nek a témában rendezett, kedden zárult washingtoni konferencia végén.

2010.06.09 08:02MTI

"A roma közösségekkel kapcsolatos kérdések annyira hasonlatosak azokhoz a problémákhoz, amelyekkel mi Harlemben találkoztunk, amikor a munkát elkezdtük, hogy ez a megközelítés működne" - fogalmazott, s hozzátette, a városi roma közösségeknél lát esélyt sikerre.

Canada hangsúlyozta: ügyelni kell a kulturális és egyéb, az emberek érzékenységét érintő különbségekre, de "ez a koncepció nagyon jól alkalmazható lenne". Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy melyek lehetnek az adaptáció főbb akadályai, elsősorban a finanszírozást említette, szerinte a tényleges hatás eléréséhez megfelelő forrásokat kell biztosítani.

A másik kulcskérdés szerinte Amerikához hasonlóan Magyarországon is az, hogy az ügy, a kisebbség megsegítése mellett elkötelezett vezetőkre van szükség. A HCZ-program elnöke elmondta, ő és szervezete készséggel segít az adaptációban, ha a magyar kormány vagy nem kormányzati szervezetek hozzájuk fordulnak. Szalai Júlia, a Közép-európai Egyetem szociológiaprofesszora - a kétnapos tanácskozás szakmai előkészítője - kifejtette: a résztvevők egyetértettek abban, hogy egy olyan programra van szükség, amely egy közösség minden szükségletére és problémájára igyekszik valamilyen választ adni. Gondolatébresztőnek nevezte a szakértői eszmecserét a magyarországi átvétel szempontjából.

"Biztos, hogy adaptálható a program Magyarországon" - szögezte le, de hozzátette, nagyon sok részletet át kell gondolni. Az alapvető törekvések - egyebek mellett az, hogy a közösségek egészére kell egy programot kitalálni, és hogy fontos a családok, a szomszédság kohéziója - átemelhetők. Utalt rá, hogy ki kell dolgozni az adaptáció menedzselését és az anyagi feltételek megteremtését, hiszen a két országban eltérő közszféra és jóléti állammodell működik. A HCZ-program átvételében fontosnak nevezte a roma helyzet integrált formában történő megoldására szóló társadalmi és kormányzati, politikai törekvést. Utalt arra, hogy Magyarországon viszonylag gyengék a civil közösségek, erősödnie kell a "mindennapi élet demokráciájának", és ezzel erősödhet majd a romák befogadása is. A konferencia hétfői megnyitóján Hillary Clinton amerikai külügyminiszter személyes hangú videoüzenetben üdvözölte a megjelenteket. Elmondta, hogy New York-iként személyesen győződhetett meg a HCZ-program előnyeiről, "bebizonyosodott, hogy kitartó munkával és elszántsággal legyőzhetjük a türelmetlenség örökségét".

Szombati Béla magyar nagykövet - a konferencia ötletadója - az MTI-nek korábban elmondta: egy másfél-kétéves kísérleti programot lehetne indítani Magyarországon, valamelyik vidéki nagyvárosban. A program ősztől, az önkormányzati választások után kezdődhetne. Ha sikerrel jár, akkor "nagyobb kifutása is lehet" az ötletnek - tette hozzá.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.