Nem volt egyezés az alelnöki posztokról

Alakuló ülés: Újra tárgyalnak az ellenzék között elosztható bizottsági tisztségekről

A parlamentbe került pártok az MSZP javaslatára kedden délután újratárgyalják az ellenzék között elosztható bizottsági tisztségeket - Az alakuló ülést előkészítő, reggel nyolckor kezdődött tárgyalás délelőtt tíz óra után megszakadt, mivel a Jobbik és az MSZP nem tudott megegyezésre jutni a bizottsági alelnöki posztokról; mindketten igényt tartanának az alkotmányügyi bizottsági alelnöki tisztségre.

2010.05.11 11:50MTI

A megbeszélést délután fél háromkor folytatják, de várhatóan újranyitják a vitát a bizottsági elnöki posztokról is.

Az ellenzéki pártok az elnöki posztok egymás között elosztható arányáról egyezségre jutottak, e szerint az erősorrend alapján 3:2:1 arányban adnának bizottsági elnököket.

A hosszas, időnként éles vita során kiderült: az MSZP és a Jobbik is vezetné az új nevén számvevőszéki és költségvetési testületet.

A Jobbik abban az esetben "tud lemondani" a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjáról, ha megkapja a számvevőszéki testület vezetését, és mellé akkor "bevállalja" az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság vezetését.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője a megbeszélésen azt mondta: ha nincs megállapodás, akkor az alakuló ülésen a Ház korelnöke tesz majd javaslatot az elnöki posztok betöltésére.

A Fidesz azonban várni fog, nem vonja el az ellenzék azon jogát, hogy megállapodjon a pozíciókban, nincs joguk különbséget tenni a mandátumot szerzett képviselők jogait - tette hozzá, megjegyezve, hogy szándékaik szerint már május 17-én, 18-án törvényjavaslatok részletes vitája zajlana a Házban, ezekhez és a kormány megalakulásához pedig szükség van a bizottsági struktúra kialakítására.

Lázár János elmondta: az alkotmányügyi bizottságot és a házbizottságot szándékaik szerint már pénteken délután megalakítanák. Lendvai Ildikó, az MSZP leköszönő elnöke erre azt felelte, nem fognak külön tárgyalni a Jobbikkal, döntsön a parlamenti többség.

Vona Gábor,
a Jobbik elnöke leszögezte: számukra a számvevőszéki bizottság a fontosabb, gesztust tettek az MSZP felé, amikor jelezték, annak fejében le tudnak mondani a nemzetbiztonsági testület vezetéséről. "Az MSZP vált a megegyezés egyedüli gátjává" - fogalmazott.

Így tehát az MSZP nem kapta meg a külügyi bizottság elnöki posztját - ezt tudomásul vette -, ehelyett a nemzetbiztonsági bizottság elnöki tisztségét kérte, emellett a számvevőszéki és költségvetési, illetve a foglalkoztatás és munkaügyi bizottság elnökletére jelezte igényét.

A tárgyalás folyamán a Jobbik elállt a nemzetbiztonsági bizottság vezetésétől, helyette az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság vezetését kérte; ragaszkodott azonban a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki posztjához.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője szerint figyelemre méltó fejlemény, hogy a Fidesz és a Jobbik egyet tud érteni. Szerinte a "színjátékot abba kellene hagyni", a nemzeti érdek és a józan ész mond ellent annak, hogy a Jobbik vezesse a nemzetbiztonsági vagy a számvevőszéki bizottságot.


"Olyan pártról beszélünk, amelynek határozott véleménye volt a valutaalapról, világbankról, és sok esetben az Európai Unióval szemben foglalt állást" - fejtette ki.

Lázár János megjegyezte: a nemzetbiztonsági törvény írja elő, hogy az ellenzék vezesse az illetékes bizottságot, az ellenzéki pártok közötti megegyezésben a Fidesz-KDNP sem tanácsot, sem segítséget nem tud adni, a törvényt pedig ennek érdekében nem fogják módosítani.

Lendvai Ildikó erre úgy reagált: a Fidesz-KDNP-nek kétharmada van, változtassa meg a nemzetbiztonsági törvényt.

Úgy vélekedett, a Fidesz-KDNP-t a "hideglelés kerülgeti", hogy a Jobbik vezesse a nemzetbiztonsági bizottságot, ezért inkább odaadja nekik a számvevőszéki bizottság elnöki posztját. Ha nem lesz az alakuló ülésre a számvevőszéki és költségvetési bizottságnak elnöke, azt "ki fogják bírni" - tette hozzá.

Nem tudtak megegyezni az ellenzéki pártok a parlamenti bizottsági alelnöki posztok egymás közötti elosztásáról sem: az MSZP és a Jobbik is ragaszkodik az alkotmányügyi bizottság alelnöki székéhez; abban jutottak egyezségre, hogy a Fidesz-KDNP által felkínált 16 bizottsági alelnöki posztot erősorrend szerint 6:6:4 arányban osztják el egymás között.

Az LMP elfogadta, hogy az emberi jogi, az európai ügyek, az oktatási és a kulturális bizottságokba adjon alelnököket. A Jobbik közölte, hogy a gazdasági, az egészségügyi, a honvédelmi, a külügyi és a sport bizottságban, valamint az alkotmányügyi testületben szeretne alelnöki tisztséget betölteni.

Az MSZP szintén igényt tart az alkotmányügyi bizottság alelnöki posztjára, és jelezte ezt az igényét a gazdasági, az önkormányzati, a külügyi, a mezőgazdasági és a fenntartható fejlődési bizottságban is.

A szocialisták elutasították a Jobbik javaslatát, hogy sorsolással döntsenek az alkotmányügyi alelnöki posztról. Az ülésen elhangzott, hogy az egyetlen független képviselő, Molnár Oszkár előzetesen jelezte: vagy a foglalkoztatási és munkaügyi, vagy pedig a számvevőszéki, költségvetési bizottságban dolgozna.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.