A Fidesz messze vezet, őt követi a Jobbik

Egy osztrák lap szerint "rettenetes" a szélsőjobboldal felemelkedése

Populizmus táplálja a szélsőségességet Magyarországon címmel közölt elemzést a magyarországi belpolitikai helyzetről kedden a Der Standard című osztrák lap.

2010.02.16 10:44MTI

Görögországéhoz hasonló sors fenyegetné ma Magyarországot, ha az MSZP 2009 áprilisában nem húzta volna meg a vészféket, és nem helyezett volna egy párton kívüli szakembert, Bajnai Gordont a kormány élére. Bajnai feladata az volt, hogy stabilizálja az államháztartást annyira, hogy az MSZP az idei választásokon ne semmisüljön meg teljesen - írta a liberális napilap munkatársa, Josef Kirchengast.

Két hónappal a választások első fordulója előtt már nem olyan borús a gazdasági helyzet. A GDP nyolcvan százalékát kitevő államadósság, a 6,7 százalékos GDP-csökkenés és a tíz százalékos munkanélküliség azonban még mindig eléggé drámai. Téved, aki azt hiszi, hogy a számokra tekintettel az "államalkotó" pártok tiszta vizet öntenek a pohárba. Az MSZP és a Fidesz is olyan kijelentéseket tesz, mintha semmibe lehetne venni a számtani alapműveleteket.

A Fidesz például adócsökkentést és a 13. havi közalkalmazotti bér újbóli bevezetését ígéri. A jelek szerint sokan a magyarok közül még mindig hisznek az új ígéreteknek, dacára az államcsőd-közeli helyzetnek, amelyért mindkét párt kormányai egyenlő mértékben felelősek. Felmérések szerint a Fidesz a szavazatok csaknem 60 százalékára számíthat. Bár az MSZP 17 százalékos népszerűségével elkerüli a katasztrófa-helyzetet, az igazán nyugtalanító a "szélsőjobboldali, rasszista" Jobbik felemelkedése - vélekedett a cikkíró. Rettenetes volna Magyarország nemzetközi megítélésére nézve - tette hozzá -, ha a Jobbik a második helyen végezne.

Bokros Lajos - folytatódott a cikk - nem akar kiegyezni azzal, hogy két populista párttal szemben csak egy szélsőséges formáció legyen a választási lehetőség. Horn Gyula szocialista kormányának pénzügyminisztereként szigorú takarékossági csomagot hirdetett meg, amelynek nyomán lehetővé vált a gazdaság fellendülése. Ezt azonban "megtorpedózta a rákövetkező Fidesz- és MSZP-kormányok gátlástalan költekezési politikája".

Elmaradtak a strukturális reformok az egészségügyben és a nyugdíjrendszerben, az oktatásban, a közigazgatásban és az adórendszerben. Bokros most ezzel a reformcsomaggal lép a választók elé az MDF listavezetőjeként. Az MDF ma a politikai jelentéktelenség szélén táncol. Hogy legalább a parlamentbe való bejutását biztosítsa, választási szövetségre lépett a liberális SZDSZ-szel, ami heves vitákat váltott ki a párton belül.

Az emberek a jelek szerint továbbra is hisznek a csodákban - mondta Bokros egy bécsi előadása alkalmával a cikkírónak. "Az emberek nem azt mondják: nem hitelt érdemlőek az ígéretek. Ehelyett azt kérdezik tőlem: hogy gondolod, hogy győzhetsz ígéretek nélkül?" - idézte a politikust. Bokros szerint a magyar politikai helyzet először még romlani fog, alapvető fordulatra még "nagyon, nagyon sokáig kell várni".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.