Feladalat a vízkészletek védelme...

Növekedés és versenyképesség = Duna-stratégia?

A soros magyar uniós elnökség idején kezdődik el a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) szakmai felügyeletével a növekedési és versenyképességi, úgynevezett EU2020-stratégiával összefüggő közösségi költségvetési politika kialakítása, és Magyarország nemzeti érdeke, hogy az európai Duna-stratégiát is ebben az időszakban fogadják el - közölte a tárca az MTI megkeresésére.

2010.02.12 09:20MTI

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium a 2011- első felében esedékes magyar EU-elnökség idején több kiemelt terület szakmai koordinációját látja el - közölte a szaktárca az MTI megkeresésére.

Az NFGM a versenyképességi miniszteri tanács munkájáért, a kereskedelmi miniszteri, valamint a regionális miniszteri találkozók lebonyolításáért felel majd. A feladatokat az elnökségi trió másik két országával - Spanyolországgal és Belgiummal - egyeztetve dolgozza ki a tárca, a Külügyminisztérium koordinálása mellett.

Az NFGM-re háruló feladat, a program összeállítása folyamatban van, és várhatóan 2010 végére készül el. A NFGM szakmai felügyelete mellett folyik majd az a növekedési és versenyképességi, úgynevezett EU2020-stratégiához kapcsolódó munka. A stratégia elfogadása a spanyol elnökség céljai között szerepel, várhatóan június végéig el is fogadják.

Végrehajtása a 2010 második felében esedékes belga elnökséggel elkezdődik ugyan, de a magyar elnökségnek is ad majd feladatokat. A magyar elnökség alatt várható feladat az EU2020-stratégia értékelése, az országspecifikus ajánlások felügyelete, az iránymutatások pontosítása. A magyar elnökség alatt kezdődik el az NFGM szakmai felügyeletével az EU 2020-szal összefüggő közösségi költségvetési politika kialakítása a 2014-2020 időszakra, és a jelenlegi költségvetési időszak értékelése is.

Magyarország nemzeti érdeke, hogy az európai Duna-stratégiát a magyar elnökség idején fogadják el. Így az NFGM vezetésével, a civil szféra aktív közreműködésével előkészített nemzeti stratégia a kiemelt feladatok közé tartozik, segítheti az egész térség fenntartható fejlődését. A legfontosabb feladatok közé tartozik a vízkészletek védelme (a Dunát a világ tíz legveszélyeztetettebb folyója között tartják számon) , takarékos használata, a természeti környezet védelme, a Duna közlekedésének javítása, a turizmus ösztönzése, a kulturális örökség megőrzése.

A vízgazdálkodás, a Duna vizének hasznosítása kiemelkedő fontosságú a térség országai mezőgazdasága számára is. A spanyol elnökség eredményeit is figyelembe véve a magyar EU-elnökség feladata lesz az uniós szintű területi kohézió, azaz a felzárkóztatás javítását szorgalmazó, 2007-ben elfogadott Területi agenda elnevezésű dokumentum felülvizsgálata. Ennek előkészítését már tavaly megkezdte egy magyar vezetéssel működő nemzetközi munkacsoport.

A készülő európai innovációs terv kiemelt hangsúlyt helyez a kis- és középvállalkozások (kkv) innovációs lehetőségeinek fejlesztésére, a tervet várhatóan még ebben az évben elfogadja az EU. A magyar elnökség fontos feladata lesz a stratégia eredményes végrehajtása.

A tárca tervei között szerepel az európai kkv-hét megrendezése, bevált gyakorlatokat akarnak bemutatni a vállalkozásoknak.

A 2010 utáni lisszaboni stratégia előkészítésében a spanyol-belga-magyar elnökség komoly figyelmet kíván fordítani a kutatás-fejlesztésre és az innovációra. Az európai versenyképesség ösztönzése az elnökségi trojka kiemelt célja - közölte az NFGM.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.