Igazi és országos méretű összefogásra van szükség

Orbán Viktor: az egészségügy lett az összefogás mintapéldája

Az egészségügy lett Magyarországon az összefogás mintapéldája - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kedden Veszprémben, a megyei kórház főbejárata előtt tartott sajtótájékoztatón. Kökény Mihály, az országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke szerencsétlennek tartja, hogy Orbán Viktor egészségügyi intézményeket munkaidőben keres fel és ezzel a gyógyító munkát megzavarja.

2008.02.20 06:41MTI

Az orvosok félreteszik különböző ideológiai nézeteiket és pártszimpátiáikat, és kizárólag a betegek sorsa és az egészségügyi szakma jövője izgatja őket - hangsúlyozta az ellenzéki vezető. Hozzátette: régóta várták már, hogy Magyarországon olyan helyzet jöjjön létre, amikor az emberek élete szempontjából fontos kérdésekben a szakemberek szót tudnak érteni egymással. Orbán Viktor 2007 legnagyobb hozadékának nevezte, hogy néhány terület mély válsága következtében az emberek rájöttek: az együttműködést érdemes keresniük.

A Fidesz elnöke egyedülállónak tartotta, hogy Veszprémben három volt egészségügyi miniszter más-más pártszimpátiával szakmai alapon szót ért egymással. A sajtótájékoztatót megelőzően Orbán Viktor a veszprémi megyei kórházban megbeszélést folytatott Rácz Jenővel, az intézmény főigazgatójával, volt szocialista egészségügyi miniszterrel, valamint a Fidesz két vezető egészségpolitikusával, Mikola Istvánnal és Gógl Árpáddal, a Fidesz-kormány egykori egészségügyi minisztereivel. A Fidesz elnöke leszögezte: a magyar orvostársadalom nemcsak a bajokat tudja rögzíteni, hanem világos elgondolása van saját és a magyar egészségügy jövőjéről.

Az ellenzéki politikus úgy vélte, az igazi és országos méretű összefogásra az első lehetőséget a népszavazás fogja megadni, "az összefogás az igennel kezdődik". Rácz Jenő a sajtótájékoztatón elmondta: az egészségügyben a problémák odáig fokozódtak, hogy "szakmai kompromisszumok mellett valami módon meg kell találni a közös hangot", amely a bajokból a megfelelő kiutat jelenti. Szerinte azok a programok, amelyeket a szakma készített, kellő alapot nyújtanak a problémák megoldására. A főigazgató tájékoztatása szerint a veszprémi kórház évi 8 milliárd forintos költségvetésének százalékosan ki sem fejezhető hányadát jelenti a vizitdíj és a kórházi napidíj-bevétel. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a díjak bevezetése óta a járóbeteg-forgalom havi mintegy 15 százalékkal csökkent, és a vizitdíj "lényegében bevételkiesést okoz a kórháznak".

Mikola István, a parlament egészségügyi bizottságának fideszes alelnöke a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a vizitdíj bevezetése előtt elvették a háziorvosoktól az amortizáció elszámolásának lehetőségét. Adják vissza számukra, amit elvettek tőlük, a teljes működési költségeiknek mintegy 10 százalékát - tette hozzá. Az ellenzéki politikus kitért arra, hogy 2007 végén közel 60 milliárd forint maradt az egészségbiztosítási kasszában, és azt oda kell adni az intézményeknek, nem lehet elvenni tőlük. A kórház előtti sajtótájékoztatót követően Orbán Viktort fogadta Márfi Gyula veszprémi katolikus érsek, majd Lasztovicza Jenővel, a megyegyűlés fideszes elnökével és Debreczenyi Jánossal, a város fideszes polgármesterével találkozott. A megbeszélésen jelen volt Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, a párt veszprémi elnöke is.

Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke az MTI-nek nyilatkozva szerencsétlennek nevezte, hogy Orbán Viktor egészségügyi intézményeket munkaidőben keres fel és ezzel a gyógyító munkát megzavarja. Mint mondta, politikusnak ezt nem szabad megtennie és különösen nem kampányidőszakban. A szakmában törvényszerűen meglévő ellentétet és megosztottságot a politika közbeavatkozása még inkább fokozza - vélekedett a szocialista politikus. Felhívta a figyelmet arra, hogy a három volt egészségügyi miniszter találkozója nem tudja elfedni azt a tényt, hogy a legnagyobb ellenzéki párt a reformokkal kapcsolatban mostanáig semmilyen alternatív megoldást nem tudott felmutatni. Kökény Mihály sajnálatát fejezte ki, hogy a találkozó "békegalambos képpel" elfedi, valójában a változások és a reformok "nem úszhatók meg".

Kökény Mihály szerint az egészségügyi dolgozók tiszta, rendezett viszonyokat akarnak, és a többségük, ha nem is mondja ki nyíltan, bevallja, ehhez reformokra van szükség. "A vizitdíj, a kórházi napidíj arról szól, hogy az igénybevevőnek is van felelőssége, hogy ésszerűen használja ezt a rendszert. Ez egy, az ésszerűséget és a felelősséget kifejező szimbolikus díj, ami a szolgáltató bevétele" - mutatott rá.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.