Csak ketten adtak le érvényes voksot!

Eredménytelen az MTV elnöki pályázata

Eredménytelenül zárult a Magyar Televízió (MTV) elnöki tisztségére kiírt pályázat kedden, miután a posztra jelölő kuratóriumi elnökség tíz tagja közül csak ketten adtak le érvényes voksot - közölte a tanácskozás közben az MTI-vel az egyik kurátor, Kozák Márton.

2008.02.12 14:17MTI

Kozák Márton az MTI-nek elmondta, ő a szintén az SZDSZ által a testületbe delegált Rajk Lászlóval együtt Rudi Zoltán jelenlegi elnökre szavazott, mivel úgy látta, az elmúlt négy esztendő történései "sok vonatkozásban elismerésre méltóak"; tartottak attól is, hogy egy eredménytelen választás esetén "hosszabb időre" választott vezető nélkül maradhat a közmédium.

Egy interregnum "nagyon aggályos lenne, sok-sok szempontból" - mondta, emlékeztetve arra, hogy épp folyamatban van az MTV új székházba költözése; a média újraszabályozására utalva pedig megjegyezte, kérdéses, hogy az újabb pályázaton lesz-e jelentkező "egy olyan posztra, amelynek ügyében törvényhozás folyik".

Kozák Márton szerint a pályázati eljárás rendjével teljesen ellentétes, hogy a testület öt, az ellenzék által delegált tagja már előre jelezte, hogy egyik pályázó elnökké jelölését sem támogatják. Mint hangsúlyozta, egy tenderkiírásba nem lehet az elbírálás során újabb szempontokat beemelni, a történtekről pedig úgy nyilatkozott, "ezzel az egész választási eljárás tisztasága megkérdőjeleződik".

A tanácskozás egyik résztvevője azt közölte, az öt erőfelmérő és szimpátiakör során egyik induló sem kapott annyi szavazatot, hogy arról kellett volna döntenie az elnökségnek: jelöljék-e őt elnöknek vagy sem; tájékoztatása szerint egy menetben három , négy alkalommal két vokssal kellett beérnie a hivatalban lévő elnöknek.

A közalapítvány kuratóriumának tájékoztatása szerint február 25-én és 26-án teszik közzé a pályázati felhívást, amelynek tartalmáról közelebbit nem árultak; az MTI információja szerint az egyik legfőbb eltérés az, hogy a mostani kettő helyett egy idegen nyelv ismerete is elegendő a poszt elnyeréséhez.

A Fidesz által az elnökségbe delegált Szabó László úgy nyilatkozott: örül, hogy kurátortársai zöme nem támogatott egyetlen indulót sem, mert ebből szerinte az a következtetés vonható le: ők is osztották az ellenzéki delegáltak álláspontját; eszerint azért nem adnak le érvényes voksot, mert mindegyik pályázó megválaszolatlanul hagyta bizonyos kérdéseiket a meghallgatáson.

Az MTI által megkérdezett koalíciós delegáltak egyike az ülés szünetében úgy nyilatkozott: az MSZP által az elnökségbe juttatott tagok azért nem voksoltak, mert nem kívántak egy olyan procedúra részesei lenni, amelyről már az elején tudható volt, hogy eredménytelen lesz.

Szabó László előző napi tájékoztatása szerint öt "kiemelt jelentőségű" kérdést tettek fel a február eleji meghallgatás során a három pályázónak, azaz a most is hivatalban lévő Rudi Zoltánnak, Hammer Ferenc szociológusnak, médiakutatónak és a korábban az MTV és kereskedelmi csatornák menedzsmentjében is helyet kapó Szabó Stein Imrének.

Közlése szerint azt szerették volna megtudni a múlt hétfői meghallgatáson a pályázóktól, hogy vállalják-e az MTV közfeladatainak teljesítését objektíven vizsgáló szempontrendszer kialakítását, és ezen mérés esetleges folyamatos negatív eredményei esetén készek-e elnöki tisztségükről lemondani, készek-e a társaság összes szerződésének nyilvánosságra hozatalára, a székházbérleti megállapodás újratárgyalására.

Feltették azt a kérdést is, hogy győzelme esetén az aspiráns "hajlandó-e a nemzeti főadó képernyőjét a hét végén, műsorkezdéstől kora délutánig, értékes, minőségi műsorokat sugározva visszaadni a gyerekeknek és a fiataloknak", illetve azt, hogyan kívánja kulturálisan sokszínű, pezsgő szellemi műhellyé alakítani a Magyar Televíziót.

Mivel az eljárási rend alapján Rudi Zoltán mandátumának március 4-i lejártáig nem lehet betölteni az elnöki posztot, onnantól fogva egészen az új elnök megválasztásáig ügyvezetőnek kell irányítania a közmédiumot.

Az MTV sajtóosztályának közlése szerint az ügyvezető kijelölése a kuratóriumi elnökség feladata, a közalapítvány azonban - több tag közlése szerint is - arra vár, hogy az elnök kétéves szünet után végre nevezzen ki alelnököt.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.