Sólyom az egészségbiztosítási törvényről
Az államfő közölte: híve mindenfajta reformnak, de támogatottság nélkül nem megy
A köztársasági elnök értékelése szerint a kormány érdemben is foglalkozott az egészségbiztosítási törvény kapcsán megfogalmazott kifogásaival, ugyanakkor továbbra is aggályosnak látja, működhet-e a gyakorlatban az a terápia, amit a kormány a jelenleg rendkívül alacsony hatásfokkal működő egészségügyi rendszer megváltoztatására javasol.
2008.02.08 06:35MTISólyom László erről az Inforádiónak csütörtökön adott interjúban beszélt. Támogatottság nélkül nem fognak sikerülni az előttünk álló nagyon nehéz reformok - fogalmazott az államfő. Sólyom László december 27-én küldte vissza újratárgyalásra az Országgyűlésnek az egészségügy átalakításáról szóló törvénymódosítási javaslatot. Ennek kapcsán kiemelte: nem tehette meg, hogy a törvénymódosítási javaslattal az Alkotmánybírósághoz fordul. Akkor fordulhattam volna az Alkotmánybírósághoz, ha a már elfogadott, de ki nem hirdetett törvény alkotmányellenes - tette hozzá az államfő a csütörtökön délelőtt felvett, de az este sugárzott műsorban.
Mint mondta, nagyon alaposan megvizsgálták a törvényt, és úgy találták, nincs olyan rendelkezése, ami az alkotmányba ütközne. Sólyom László megjegyezte: volt olyan párt, amely levélben kérte tőle, hogy küldje a törvényjavaslatot az Alkotmánybírósághoz, miközben ebben a levélben alapvető jogi tévedések voltak. Elég gyakran előforduló jobboldali reakció, amikor illúziókba menekülnek és olyan jogi konstrukciókba, melyek "kalandosak" - hangsúlyozta ennek kapcsán a köztársasági elnök. Kifejtette, hogy a javaslat kapcsán alkotmányos kifogásai nem voltak, politikaiak viszont számosak.
Hozzátette, hogy a jelek szerint a politika átgondolta kifogásait, mert kérdéseire kapott válaszokat Kóka Jánostól, az SZDSZ elnökétől, és szerdán este Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is elment a Sándor-palotába, hogy ismertesse azokat a megfontolásokat, melyekben a kormány reagált az államfő politikai vétójára. A kormány érdemben is foglalkozott a kifogásokkal - jegyezte meg. Példaként említette, hogy a törvényjavaslatban el fogják határolni a pénztárba tartozó üzletileg működő részt az egységes kockázatközösségi alaptól.
Véleménye szerint ugyanakkor továbbra is aggályos, hogy noha a kormány tudja, a mostani egészségügyi rendszer rendkívül alacsony hatásfokkal működik, pazarló és korrupt, az a terápia, amit erre a törvényjavaslat javasol, továbbra sem alkalmas a "gyógyításra". Az világos, hogy az állam belátta, ezt a rendszert képtelen hatékonyan működtetni. De erre miért az a válasz, hogy a menedzsment egy részét privatizálják, azt nem tudta a miniszter megmagyarázni - emelte ki az államfő.
Ha az állam nem volt képes működtetni ezt a nagy rendszert, miként lesz képes ellenőrizni az magánpénztárakkal működő új rendszert? - tette fel a kérdést. Az államfő közölte: híve mindenfajta reformnak, de szerinte nem lehet ezeket úgy átvinni, hogy nincs egy nagyon határozott és pontos menetrend. Támogatottság nélkül nem fognak sikerülni az előttünk álló nagyon nehéz reformok - jelentette ki a köztársasági elnök.
Mint kiemelte, egy négy éves demokratikus váltógazdálkodásban a politikai elittel és a szakmával egyaránt el kell fogadtatni a ciklusokon túlnyúló reformokat. Sólyom László az interjúban a civil szervezetek kapcsán arról beszélt, hogy ha egy szervezet olyan nézeteket vall, amelyek elfogadhatatlanok a demokratikus értékrendben, akkor a politikának fel kell lépnie ezzel szemben. A hatósági eszközökkel azonban én csínján bánnék - tette hozzá az államfő. Ugyanakkor példaként említette a szerencsi szalmatüzelésű erőmű ügyét, amely kapcsán azt várja a civilektől, hogy erősebben lépjenek fel az erőmű megépítése ellen. Elvárom a civilektől, hogy vegyenek igénybe minden olyan eszközt, amit igénybe vehetnek, és akkor mondom azt, hogy számíthatnak az elnöki támogatásra is - fogalmazott.
A köztársasági elnök szerint lassan két és féléves államfői tevékenysége után minden erő kénytelen volt elfogadni, hogy az elnök nem kötődik egyik politikai párthoz sem, és nem tartozik a pártok holdudvarához sem. Újságírói kérdésre közölte: mivel a törvény úgy írja elő, az ORTT elnökének személyéről egyeztetni fog a miniszterelnökkel.
Kapcsolódó írások:
- Az MSZP nemet mond az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazásra
- 11 módosító indítvány az egészség-biztosítási törvényhez
- SZDSZ-es és Fideszes képviselő vitázott az egészségbiztosítás átalakításáról
- Kóka arra számít, hogy a parlament elfogadja az egészségbiztosítási törvényt
- Fidesz: Az egészségbiztosításról az embereknek kell dönteni
- Négyórás záróvita lesz az egészségbiztosításról
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06